Odbiór mieszkania od dewelopera
Odbiór wybudowanego przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkania czy domu odbywa się często etapami, a każdy z nich ma w świetle prawa inne znaczenie.
1. Oddanie do użytku
„Oddanie inwestycji do użytku” jest terminem z zakresu prawa budowlanego i wiąże się z obowiązkami inwestora wobec organów administracji. Dopełnienie wszelkich formalności związanych z użytkowaniem budynku ciąży na inwestorze, tak więc w przypadku, gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera, osobą odpowiedzialną za oddanie całego budynku do użytku jest firma deweloperska. Aby móc przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego, należy złożyć do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie razem z odpowiednimi dokumentami, m.in. oświadczeniem kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz z obowiązującymi przepisami. Począwszy od 29 kwietnia 2012 roku, warunkiem ubiegania się o pozwolenie na użytkowanie jest również przeprowadzenie pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali w sposób zgodny z przepisami.
W ciągu 21 dni od złożenia wniosku przez inwestora PINB musi przeprowadzić obowiązkową kontrolę obiektu budowlanego, podczas której sprawdza zgodność wybudowanego budynku z projektem zagospodarowania działki i z projektem architektonicznym. Na podstawie wyników tej kontroli PINB udziela (bądź nie) pozwolenia na użytkowanie. Dopiero gdy decyzja o pozwoleniu na użytkowanie stanie się ostateczna, można legalnie użytkować budynek. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wydania pozwolenia na użytkowanie tzw. częściowe lub warunkowe. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pozwolenie ma być wydane jeszcze przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych. W takim przypadku PINB najczęściej określa warunki użytkowania budynku oraz wyznacza termin ukończenia pozostałych robót budowlanych.
Wprawdzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie jest obowiązkiem inwestora, lecz lokator – we własnym interesie – powinien zadbać o to, aby deweloper przedstawił mu uzyskane przez siebie zezwolenie, bo bez niego w zasadzie nie można użytkować kupionego mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem.
Bez pozwolenia na użytkowanie budynku wielorodzinnego urząd miasta nie wyda też zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego, które jest niezbędne do podpisania aktu notarialnego sprzedaży.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia, pl. Solidarności 1/3/5, 53-661 Wrocław, tel. 71 777 94 86, 71 777 94 76, 71 777 94 88, pinb@um.wroc.pl
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Powiecie Wrocławskim, ul. Tadeusza Kościuszki 131, 50-440 Wrocław, tel. 71 722 17 85–89, pinb.pow.wroc@vp.pl, http://pinb.ibip.wroc.pl