Interesuje mnie

Lepiej kupić czy wynająć?

Spłacać kredyt i być właścicielem mieszkania czy co miesiąc płacić wysoki czynsz za wynajmowane lokum? Zdrowy rozsądek podpowiada: lepiej kupić niż wynająć. Jeśli rata kredytu zaciągniętego na kupno mieszkania jest mniej więcej w tej samej wysokości co czynsz płacony najemcy, wtedy – na pierwszy rzut oka – odpowiedź jest oczywista.

 

Artykuł ukazał się w Katalogu Mieszkań i Domów.

 

W Internecie na stronach typowo finansowych, ale nie tylko, można znaleźć mnóstwo tabelek z wyliczeniami, co się bardziej opłaca. Nawet biorąc pod uwagę ratę kredytu plus koszty związane z utrzymaniem mieszkania (czynsz, media), z rachunku matematycznego wychodzi, że taniej jest kupić niż wynająć.

Ale kupno mieszkania to duże koszty oprócz wyłożenia samej ceny za nie (pośrednik, notariusz, podatek, opłaty sądowe, koszty okołokredytowe). Najem będzie faktycznie bardziej korzystny, gdy znacząco większą część zaoszczędzonych pieniędzy będziemy inwestować, a nie konsumować. W przeciwnym razie nasz stan majątkowy będzie wciąż taki sam, podczas gdy właściciele mieszkań będą się z roku na rok bogacić.

 

Nowe mieszkania Wrocław - Promenady Wrocławskie

Źródło: Vantage S.A., Promenady Wrocławskie

 

W świadomości społeczeństwa utarł się pewien stereotyp, że wynajęte mieszkanie to świadectwo braku zdolności kredytowej i oznacza sytuację przejściową, tymczasową, a nie sposób na życie. Ktoś, kto wynajmuje mieszkanie zamiast je kupić, postrzegany jest jako niezaradny, bo nie stać go na „własny kąt”. Według osób, które są zwolennikami posiadania aktu notarialnego, kupno mieszkania to inwestycja w przyszłość i poczucie bezpieczeństwa.

 

Tyle że w obecnych czasach ludzie, zwłaszcza młodzi, czyli ci najbardziej zainteresowani kupnem albo wynajmem mieszkania, chcą być i są coraz bardziej mobilni, elastyczni. Dla nich zatem opcja wynajmu może okazać się lepszym rozwiązaniem. Własne cztery kąty to luksus, o którym marzy większość z nas. Kupno mieszkania to niewątpliwie jedna z ważniejszych decyzji w życiu, przed podjęciem której staje wiele osób w trakcie albo po ukończeniu nauki, zakładających rodziny czy rozpoczynających swoją pierwszą pracę. I choć w ofertach można przebierać, nadal nie wszystkich stać na taką inwestycję, która często wiąże się z wzięciem kredytu na kilka czy kilkanaście lat. Obawiamy się czarnego scenariusza – co się stanie w przypadku niepowodzenia, trudności finansowych? Czy damy radę płacić tak wysokie raty kredytu? A co będzie, jeśli stracimy pracę? Jeśli jednak zaczniemy lepiej zarabiać, zawsze istnieje opcja, by nadpłacać wyższą kwotę lub wcześniej spłacić całość zobowiązań, by nie mieć już na głowie żadnych finansowych obciążeń.

 

Kupno to pewny sposób na posiadanie dachu nad głową. U siebie można czuć się bezpiecznie i komfortowo. Własne mieszkanie możemy urządzić według swoich potrzeb, gustów i możliwości finansowych oraz w pełni dostosować do swoich wymagań. W przypadku najmu nie mamy takiej swobody. Wszystko w nim może nie być takie, jakbyśmy chcieli, np. rozkład pomieszczeń, ich wielkość, wystrój. Niestety nie bardzo można robić przemeblowanie czy remonty na własną rękę. Nie jesteśmy traktowani jako właściciele lokum, więc nie możemy tak naprawdę o niczym decydować, nie mamy na nic wpływu.

Podobne artykuły