Warto znać te terminy
Poniżej wyjaśniamy wybrane pojęcia, z którymi możemy się zetknąć w procesie kupna mieszkania.
Akt notarialny – to dokument sporządzany przez notariusza, którego formę ściśle określają przepisy prawa o notariacie. Akt notarialny zawiera m.in. datę i miejsce sporządzenia, treść oświadczenia strony (stron), podpisy osób biorących udział w jego sporządzaniu (w tym notariusza). W formie aktu notarialnego mogą być dokonywane właściwie wszystkie czynności prawne (np. umowy, pełnomocnictwa, testamenty). W wielu przypadkach przepisy prawa cywilnego zastrzegają, że od formy aktu notarialnego zależy ważność danej czynności. Tak jest na przykład przy umowach sprzedaży nieruchomości. Umowy sprzedaży domu, gruntu czy mieszkania zawarte w formie zwykłej pisemnej czy też np. ustnie będą zawsze nieważne.
Apartament – to duże, luksusowe mieszkanie. Często deweloperzy używają tego terminu bardzo dowolnie i w odniesieniu do mieszkań o bardzo różnym standardzie, dlatego przed kupnem „apartamentu” warto upewnić się, jakie jego cechy sprawiły, że został on tak nazwany. Jedno jest pewne: mianem apartamentu jest określany lokal droższy i lepszy od „zwykłego” mieszkania. Od apartamentu można oczekiwać, że będzie miał przestronne pomieszczenia i zostanie wykonany z lepszej jakości materiałów niż zwykłe mieszkanie. Apartamenty są najczęściej oferowane w budynkach o podwyższonym standardzie, ogrodzonych i chronionych. Bardzo często bywa jednak tak, że apartamenty można spotkać w budynkach ze „zwykłymi” mieszkaniami. Różnią się jednak od nich wielkością i jakością. Powinny również mieć bonusy, których nie mają pozostałe mieszkania w budynku, takie jak np.: kominek, klimatyzacja, garderoba czy okna z drewna zamiast z PCV. Przy wyborze apartamentu warto więc przede wszystkim kierować się tym, czy odpowiadają nam warunki zaoferowane przez dewelopera i czy chcemy zapłacić za nie większe pieniądze niż za zwykłe mieszkanie. Apartament ma bowiem zapewniać prestiż.
Deweloper (realizator) – to osoba lub osoby podejmujące działalność gospodarczą w zakresie budownictwa mieszkaniowego i użytkowego. Jest przedsiębiorcą, który swoją działalność prowadzi w celach zarobkowych, może więc być to spółka, ale także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Zadaniem dewelopera jest zorganizowanie całego procesu inwestycyjnego: od przygotowania inwestycji, poprzez wybór sposobu wykonania, opracowanie dokumentacji projektowej, aż po zatrudnienie wykonawców i nadzór nad całością robót. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu, deweloper w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności lokalu mieszalnego lub domu na nabywcę. Z kolei kupujący mieszkanie od dewelopera zobowiązuje się do odbioru wykonanego lokalu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Realizatorem inwestycji mieszkaniowych, ale nie deweloperem w rozumieniu ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego, może być również spółdzielnia mieszkaniowa. Spółdzielni nie dotyczą zatem zmiany w przepisach, które weszły w życie 29 kwietnia 2012 roku.
Inwestor zastępczy – to osoba lub firma, która na podstawie umowy z inwestorem bezpośrednim (czyli osobą mającą prawo do działki, która zamierza na niej wznieść jakiś obiekt budowlany, np. budynek) podejmuje wszystkie czynności, do których zobowiązany jest inwestor w ramach procesu budowlanego. Zastępuje ona zatem inwestora bezpośredniego, tak że tamten nie musi być bezpośrednio zaangażowany w budowę. Do obowiązków inwestora należy przede wszystkim zorganizowanie procesu budowy, zapewnienie opracowania projektu budowlanego, zatrudnienie kierownika budowy z uprawnieniami, czuwanie nad wykonaniem i odbiorem robót budowlanych. W przypadku zatrudnienia inwestora zastępczego to on wykonuje wszystkie te obowiązki.
Mansarda – to mieszkanie na poddaszu pod dachem łamanym, czyli właśnie mansardowym.
Penthouse – to luksusowe mieszkanie na płaskim dachu wysokiego budynku (mieszczące się w tzw. przybudówce) lub na ostatniej kondygnacji wysokościowca. Penthouse jest rodzajem apartamentu z dużym tarasem i obowiązkowo pięknymi widokami, np. na panoramę miasta.