Największe mity kredytów hipotecznych. Też w nie wierzyłeś?
Kredyt hipoteczny to prawdopodobnie największe, długoterminowe finansowe zobowiązanie wielu Polaków. Dotyczy to ogromnej grupy osób, które z roku na rok coraz częściej powtarzają zasłyszane rewelacje na ten temat. My, przy pomocy ekspertów, obalamy najpopularniejsze mity, jakie narosły wokół kredytów hipotecznych.
Mit nr 1 - Kredyt hipoteczny tylko dla małżeństw
To naturalne, że chęć zakupu mieszkania bardzo często idzie w parze z założeniem rodziny. Często myślimy, że żeby dostać razem kredyt hipoteczny, muszą nas łączyć formalne więzi. Nic bardziej mylnego! Równie dobrze o wspólny kredyt możemy starać się będąc w związku partnerskim czy np. jako rodzice z dziećmi lub nawet z przyjacielem, bratem czy kuzynem. Nie mają tutaj znaczenia formalne więzi, a zdolność do zaciągnięcia zobowiązania obliczona przez bank.
Pamiętajmy o tym szczególnie jeśli jesteśmy młodzi, np. studiujemy, a chcielibyśmy zakupić mieszkanie zamiast wydawać pieniądze na jego wynajem. W takim przypadku wsparciem mogą być chociażby rodzice, którzy mogą dysponować odpowiednią zdolnością kredytową, jakiej nam brakuje. Nie zapomnijmy jednak o pułapkach takich rozwiązań:
– Trzeba jednak pamiętać, że wspólny kredyt to wspólna odpowiedzialność na długie lata – mówi Ewelina Popiel, ekspert ZFDF i Gold Finance. – Odpowiedzialność za regularną spłatę całego zobowiązania spoczywa w równym stopniu na wszystkich kredytobiorcach, którzy również posiadają takie samo prawo do dysponowania nabytą nieruchomością.