Jak znaleźć lokatora na lata? Przygotuj swoje mieszkanie.
Zakup mieszkania pod wynajem postrzegane jest obecnie jako dobra inwestycja. Nie dość, że przynosi względnie stałe, comiesięczne dochody, to jeszcze pozwala liczyć na długoterminowy wzrost wartości nieruchomości. Najemców szukających lokali w miastach nie brakuje, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy dzięki studentom ruch na rynku jest wzmożony. Czy można jednak znaleźć dobrego lokatora na dłuższy czas? Nie zapominając o pewnych kwestiach, mamy szansę na sukces.
Usuńmy wady, naprawmy usterki
W świetle polskiego prawa musimy wydać nieruchomość w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją przez cały czas trwania najmu. Po naszej stronie leży więc nie tylko przygotowanie mieszkania i usunięcie wszelkich usterek, a także awarii przed wydaniem lokalu, ale także wykonywanie bieżących napraw i prac konserwacyjnych w trakcie trwania umowy.
Jako właściciele odpowiadamy za wady, ale tylko te, które nie powstały w wyniku działań najemcy. Pamiętajmy więc o tym, aby odbierając mieszkanie od wyprowadzających się osób, dobrze sprawdzić jego stan pod każdym względem. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli - instalacje, działanie sprzętów elektrycznych, łazienkowych, kuchennych, meble, okna, stan ścian czy podłóg. Jeśli noszą one zwykłe ślady użytkowania - usuń je od razu. W przypadku gdy jednak zniszczenia wyraźnie spowodowane są przez najemców - rozlicz to z nimi lub poproś o naprawę.
Ważne, żeby w momencie wynajmu mieszkanie było w pełni sprawne - potencjalnych lokatorów na pewno zniechęci niedziałający prysznic czy cieknący kran nawet jeśli zapewnisz o ich szybkiej naprawie.
Źródło: pixabay.com
Malujmy i urządzajmy pod konkretną grupę
Przed rozpoczęciem naszych przygotowań zastanówmy się jakich lokatorów chcemy szukać. Komu chcemy wynająć nasze mieszkanie? Studentom? A może parze albo rodzinie z dziećmi, która osiedlić się na dłużej?
Odpowiadając na te pytania weźmy pod uwagę nasze możliwości inwestycyjne (mieszkanie dla dobrze sytuowanej pary czy rodziny wymagają wyższego standardu niż te studenckie, chociaż nie jest to regułą) i lokalizację mieszkania. Centrum i okolice ośrodków uniwersyteckich to naturalnie świetne miejsce dla studentów. Z kolei nieruchomości na przedmieściach są idealne dla rodzin poszukujących ciszy i spokoju.
Uwzględnijmy również metraż. W kawalerce rzadko kiedy zamieszkają więcej niż dwie osoby, można ją więc zaaranżować na przytulne miejsce dla pary. Wynajmując mieszkanie 2-pokojowe, możemy liczyć nawet na 4 lokatorów.
Po takiej analizie możemy zacząć kompletować umeblowanie i aranżować wnętrza. Jeśli naszym najemcą z dużą pewnością będzie student, wygoda i niebanalny wystrój będą miłym dodatkiem. Jednak tym, czego najbardziej będzie potrzebował będą po prostu łóżko, szafa, biurko i dobrze wyposażona kuchnia i łazienka, gdyż na takie inwestycje raczej nie będzie mógł sobie pozwolić sam. Warto również pomyśleć jakie elementy wyposażenia sprawią, że wynajmujący chętniej zdecyduje się na nasz lokal, albo będzie skłonny przystać na wyższą cenę. Do takich na pewno należą dodatkowe sprzęty, np. zmywarka, ale także dobrej jakości materac czy meble.
Źródło: pixabay.com