Coraz więcej biur
W 2013 roku Wrocław przekroczył barierę pół miliona m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co daje stolicy Dolnego Śląska trzecie miejsce w Polsce. To właśnie u nas w tym roku zakończono najwięcej inwestycji i to jeszcze nie koniec: wciąż sporo się buduje, a plany deweloperów na przyszłość są jeszcze ambitniejsze.
Nasz raport: rynek powierzchni biurowych we Wrocławiu w 2013 roku
Coraz więcej biur
Rok temu Wrocław miał 370 tys. m kw. powierzchni biurowych i był trzecim, po Warszawie (gdzie jest 65 proc. całej powierzchni biur w kraju) i Krakowie (480 tys. m kw.), największym rynkiem w Polsce. Od kwietnia ubiegłego roku stolica Dolnego Śląska nie zmieniła miejsca w tym rankingu, ale metraż powierzchni biurowej to u nas zwiększył się najbardziej. W I kwartale 2013 roku Wrocław jako trzecie miasto w Polsce przekroczył pół miliona m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej (dziś mamy 501 tys. m kw.), a nasz dystans do Krakowa zmienił się dwukrotnie (ze 110 tys. m kw. różnicy w 2012 do 55 tys. m kw.).
Według Jones Lang Llasalle 40 proc. z nowej podaży w Polsce w 2013 roku (poza Warszawą) przypadło na Wrocław, przede wszystkim dzięki lokalizacjom w Sky Tower (28,5 tys. m kw.) przy Powstańców Śląskich oraz Green Towers B (10,7 tys. m kw.). Nic więc dziwnego, że na początku roku z pięciu największych umów w kraju typu pre-let (umowy najmu powierzchni, podpisywane zanim inwestycja zostanie sfinalizowana) aż dwie przypadły na Wrocław – Getin Holding (ok. 12 tys. m kw. w Sky Tower) oraz Netia (3650 m kw. w West House 1B faza I). Statystyki wskazują, że Wrocław ze średnią ceną 15 euro/m kw./m-c jest po Poznaniu drugim najdroższym rynkiem biurowym. Ważne jest również to, że znacząco wzrósł procent wolnej powierzchni – z 3,1 proc. w marcu 2012 do 9,7 proc. w marcu 2013, co wskazuje na fakt, że brak powierzchni biurowych przestał być jednym z kluczowych hamulców rozwoju miasta.
Budują i sprzedają
Gdy rok temu pisaliśmy raport o rynku biurowym we Wrocławiu, największymi będącymi w budowie obiektami były Sky Tower (28,5 tys. m kw. powierzchni biurowej) na rogu Wielkiej i Powstańców Śląskich, Aquarius Business House (25 tys. m kw.) przy Suchej i Borowskiej oraz Green Towers (24 tys. m kw.) przy ul. Strzegomskiej 36. Pierwszy z nich, jak już wspomnieliśmy, jest właściwie gotowy. Pierwsi najemcy albo już się wprowadzili, albo zrobią to w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jeden z dwóch 7-kondygnacyjnych budynków, które składają się na Aquarius Business House, jest już gotowy. Do tej pory powierzchnie w biurowcu wynajęły takie firmy, jak: Tieto Poland, PwC, BNY Mellon, AXIT, Randstad, Lux Med, BOŚ Bank, Expander Advisors, Credit Agricole, Farmacja Plus. Firma Tieto, która jest jednym z głównych najemców budynku , zorganizowała w połowie czerwca dzień otwarty w swoich biurach. Drugi obiekt w kompleksie ma być gotowy w październiku tego roku. Echo Investment, które postawiło biurowiec, w październiku 2012 roku zawarło przedwstępne warunkowe umowy sprzedaży za ok. 66,5 mln euro (272,3 mln zł) netto całego zespołu biurowego Aquarius Business House. Nabywcami dwóch obiektów wchodzących w skład kompleksu są spółki z grupy TMF – Horta Sp. z o.o. i SKUA Sp. z o.o.
Dwa 9-piętrowe budynki tworzące Green Towers zostały oficjalnie otwarte w maju i także mają już nowego właściciela. Obiekty, w których pomieszczenia wynajmują m.in. Ernst & Young, Grupa Allegro, Dolby, Grupa Medicover, Becton Dickinson oraz Talex, za ok. 64 mln euro kupiła od Skanska Property (która postawiła obiekt) jedna ze spółek funduszu z grupy PZU, jeszcze przed oddaniem do użytku drugiego budynku.