Interesuje mnie

Miliony na rozrywkę

W ciągu najbliższych trzech lat władze Wrocławia planują zrealizować inwestycje uatrakcyjniające mieszkańcom spędzanie czasu wolnego.

Mecze i koncerty

Największą i najważniejszą inwestycją w infrastrukturę rekreacyjną w mieście jest budowany obecnie na Pilczycach stadion miejski. Założenie jest takie, że obiekt ma być nie tylko miejscem rozgrywania meczów piłkarskich, ale ma też spełniać inne zadania. Na podstawie dokumentów, które magistrat składał w bankach, starając się o kredyt na budowę obiektu, wiemy, co ma się dziać na Pilczycach w 2012 roku. Zaplanowano 15 meczów ligowych Śląska Wrocław, spotkanie międzynarodowe reprezentacji Polski oraz turniej piłkarski. Odbyć się również mają dwa duże koncerty z 75-tysięczną widownią (tyle przyszło na Madonnę czy koncert w Stoczni Gdańskiej), dwa średnie koncerty dla 25 tys. widzów (tyle miało być na Guns N' Roses na stadionie Legii), trzy małe koncerty dla 12 tys. widzów (tyle obejrzało występ Hey w Spodku) oraz dwie niepiłkarskie imprezy sportowe. Stadion ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Wrocławski Park Wodny

W ciągu najbliższych kilku lat dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na Aquapark przy ul. Borowskiej. Co zostanie zrobione za dodatkowe fundusze? Jeszcze w tym roku czeka nas przebudowa terenów przed wejściem głównym do tego obiektu. Pojawi się także odrębna adaptacja nieużywanych do tej pory terenów zewnętrznych przyległych do Wzgórza Andersa, a będących w posiadaniu Wrocławskiego Parku Wodnego, na których powstać ma rozbudowany plac zabaw dla dzieci.
Spółka chce także homologować basen sportowy, co umożliwiłby organizowanie profesjonalnych zawodów sportowych. W tym celu na rok 2010 zaplanowano zakup sprzętu koniecznego do spełnienia norm FINA oraz wykonanie wymaganych prac.
Kolejną atrakcją ma być ścieżka edukacyjna. Po jej powstaniu, podczas dni otwartych obiektu, każdy odwiedzający Aquapark będzie mógł zobaczyć maszyny i urządzenia wchodzące w skład parku maszynowego obiektu. Klienci będą mogli przejść z przewodnikiem wytyczoną trasą przez całe „podziemie techniczne”. Podczas wycieczki zainteresowani uzyskają informację o poszczególnych maszynach, ich wydajności, przeznaczeniu i mocy.
Jedną z największych atrakcji ma być nowa zjeżdżalnia. Nie będzie to zwykła rura, na co wskazuje choćby koszt – 946 tys. zł. Poza charakterystycznymi elementami typowej zjeżdżalni będzie ona dostarczała dodatkowych wrażeń wizualno-dźwiękowych: m.in. efekty stroboskopowe, odgłosy zwierząt, deszcz wodny, na którym wyświetlane będą obrazy. Budowa przewidziana jest na przełom 2010 i 2011 roku.
W pierwszym kwartale 2011 roku za 1,5 mln zł szefostwo Wrocławskiego Parku Wodnego planuje także rozbudować strefę saun. Oprócz istniejących obecnie atrakcji mają się tam pojawić: wysokotemperaturowa sauna zawodnicza, sauna ziemna, tężnia i tepidarium, sauna do przeprowadzania zbiorowych ceremonii zapachowych przeznaczona dla grup do 80 osób, pokój relaksacyjny z kominkiem oraz minibar z piecem chlebowym.

 

Narodowe Forum Muzyki

Tuż przy promenadzie, na dzisiejszym pl. Wolności, powstaje kolejny obiekt służący kulturze – Narodowe Forum Muzyki. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na jesień 2012 roku.
Oprócz głównej sali koncertowej na 1800 osób, największej w tej części kontynentu, znajdzie się tu także przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka, bary i kawiarnie oraz kilka mniejszych sal.
Andrzej Kosendiak – odpowiedzialny za tę inwestycję – podkreśla, że nie będzie to tylko filharmonia. W salach na pl. Wolności rozbrzmiewać będzie praktycznie każdy gatunek muzyki: nie tylko koncerty smyczkowe, ale blues, jazz, a czasem nawet bardziej alternatywne brzmienia.

Podobne artykuły