Jak prześwietlić dewelopera?
Jak nie dołączyć do grona osób poszkodowanych przez upadłych deweloperów? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie każdy, kto szuka lokalu na rynku pierwotnym. Rozwiązanie jest jedno: trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i prześwietlić dewelopera. Kolorowe foldery zmyliły już niejednego – gdzie zatem szukać wiarygodnych, twardych danych?
Artykuł opublikowany w Katalogu Mieszkań i Domów, kmid.pl
Zanim powierzymy deweloperowi oszczędności życia bądź obciążymy się 30-letnim kredytem, należy dokładnie się mu przyjrzeć. Poniżej kilka wypróbowanych, choć nie wszystkim znanych trików.
Odpisywanie jest wskazane
Wybór dewelopera trzeba oprzeć na mocnych przesłankach i sprawdzonych informacjach. Standardem powinno być sprawdzenie Krajowego Rejestru Sądowego. Gdzie można otrzymać odpis z KRS-u danego dewelopera? O taki dokument należy wnioskować w wydziale rejestrowym sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę dewelopera. Wydanie odpisu to koszt 30 zł przy odpisie aktualnym (który zawiera aktualną treść wpisów w rejestrze pod podanym numerem KRS) oraz 60 zł przy odpisie pełnym (który zawiera treść wszystkich wpisów pod danym numerem dokonanych od chwili rejestracji). Informacje z KRS-u można uzyskać także (nieodpłatnie) w odpowiednim Monitorze Sądowym i Gospodarczym (wydaje go minister sprawiedliwości, a udostępniają sądy). Na szczęście KRS dostępny jest też poprzez Internet – pod tym adresem: www.ems.ms.gov.pl.
W gąszczu rubryk można wygrać
Jeśli mamy już dostęp do KRS-u, to czego tam szukać? Przede wszystkim warto upewnić się co do formy prawnej dewelopera (dział 1, rubryka 1) i znaleźć informacje na temat kapitału spółki (o ile deweloper jest spółką, dział 1, rubryka 8). Bardzo istotne są też dane dotyczące wierzytelności oraz zaległości (dział 4, rubryki 1 i 2). Informacje na temat toczących się postępowań sądowych, upadłościowych oraz układowych zawarte są w dziale 6 przy rubrykach 1–7. Przed podpisaniem umowy warto zerknąć też na rubrykę pierwszą w dziale 2, w której wskazane są osoby uprawnione do podpisywania umów w imieniu dewelopera.