Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania?
Wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni do comiesięcznych rachunków Polacy muszą dodać nawet kilkaset złotych więcej za ogrzewanie, wyższe opłaty za prąd i inne dodatkowe wydatki. Jedną z najprostszych metod na zmniejszanie rachunków za ogrzewanie a tym samym oszczędzanie ciepła jest racjonalna gospodarka ciepłem.
W listopadzie czy grudniu Polacy zwykle „sięgają głębiej” do swoich portfeli. Ma to związek nie tylko z koniecznością zwiększenia nakładów na utrzymanie optymalnej temperatury w mieszkaniu, ale też organizacją świąt czy ferii. Warto zatem dowiedzieć się jak zminimalizować te opłaty, by pozostałe środki przeznaczyć na inny cel, jak np. świąteczne upominki.
Źródło: pixabay.com
Wysokość naszych rachunków za ogrzewanie zależy w dużej mierze od wykorzystywanych źródeł ciepła i zastosowanych materiałów izolacyjnych. Najdroższe w eksploatacji są grzejniki elektryczne - prąd, wykorzystany na ogrzewanie domu może kosztować nas nawet 9 tys. zł rocznie. Sytuacja właścicieli domów w przypadku ogrzewania jest nieco trudniejsza. Obecnie na rynku znajdziemy wiele możliwości, ale przy ich wyborze nie powinno kierować się tylko ceną ale również wartością kaloryczną surowca. Podejmując decyzję czy będziemy ogrzewać nasz dom przy pomocy pompy cieplnej, kotła kondensacyjnego czy rekuperatora, warto wziąć pod uwagę to, że ta jednorazowa inwestycja ma pozwolić nam w przyszłości sporo zaoszczędzić.