Czy targi mieszkaniowe są potrzebne
Wybór mieszkania nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza że dostępnych na rynku ofert jest naprawdę sporo. Deweloperzy kuszą nas doskonałą lokalizacją, terenami zielonymi na wyciągnięcie ręki, bliskością ważnych punktów, infrastrukturą, a wreszcie samą jakością mieszkania i jego atrakcyjną ceną. Jak zatem nie zgubić się w tym gąszczu ofert? Czy jest sposób, by móc zapoznać się z wieloma ofertami w jednym miejscu?
Tekst ukazał się w Katalogu Mieszkań i Domów.
Fot: Archiwum Murator EXPO
Tak – rozwiązaniem są targi mieszkaniowe, coraz częściej organizowane nawet kilka razy do roku we wszystkich większych miastach Polski. Największa liczba wystawców związanych z rynkiem nieruchomości naraz w jednym miejscu – w tym właśnie tkwi siła targów.
Obecność obowiązkowa
Targi są imprezami cyklicznymi, które z reguły odbywają się wiosną i jesienią. Organizatorzy, zresztą słusznie, nazywają je wydarzeniami, nie są one bowiem jedynie zgromadzeniem deweloperów i ich ofert, ale dużymi eventami z mnóstwem atrakcji.
Obecność na targach jest obowiązkowa dla osób, którzy planują zakup nieruchomości w danej okolicy. Podczas dni otwartych inwestycji możemy bardzo dokładnie przyjrzeć się danemu deweloperowi i jego ofercie, ale tylko jednej albo co najwyżej kilku w ciągu dnia. W czasie trwania targów w jednym miejscu prawie wszyscy liczący się w danym rejonie deweloperzy wystawiają swoje stoiska. Możemy podejść do przedstawicieli każdego z nich z osobna, zadać konkretne pytania dotyczące inwestycji, pooglądać makiety osiedli czy wizualizacje na telewizorach LCD.
Fot: Archiwum Murator EXPO
Kto pierwszy, ten lepszy
Nawet jeśli akurat w danej chwili wydaje nam się, że nie jesteśmy zainteresowani daną ofertą, warto zabrać ze sobą katalog lub ulotki, które deweloperzy właściwie zawsze mają przy sobie i chętnie się nimi dzielą z odwiedzającymi targi. W zaciszu domowym można dokładnie przejrzeć broszury, poczytać o szczegółach inwestycji, a dopiero potem skontaktować się z wybranymi deweloperami w sprawie konkretnej oferty.
Dzięki targom szybciej niż inni wiemy o najnowszych inwestycjach, premierach i planach poszczególnych inwestorów. Potem, jako pierwsi kupujący, często możemy liczyć na obniżkę ceny, co gwarantują deweloperzy w reklamach i na banerach: „Dla pierwszych 5 osób ogródek w cenie mieszkania” czy „Pierwsze 10 osób kupuje w niższej cenie!”.
Dobrze wiedzieć
Poza bogatą ofertą mieszkań ważną rolę na targach odgrywa część merytoryczna. Ich organizatorzy w programie imprez prawie zawsze planują liczne wykłady, seminaria i prelekcje na bieżące tematy związane z rynkiem nieruchomości. Podczas tych wystąpień można zapoznać się ze specjalistycznymi poradami i raportami na branżowe tematy, które prezentują eksperci rynku mieszkaniowego i finansowego. Zainteresowani otrzymują dużą porcję wiedzy z różnych dziedzin – dowiadują się na przykład, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy u notariusza, jak poznać dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami czy w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić odbiór kupowanego mieszkania.
Fot: Archiwum Murator EXPO
Oprócz możliwości zapoznania się z propozycjami, które skierowane są potencjalnych kupujących mieszkania, targi to także okazja do zdobycia informacji na temat aktualnych warunków kredytowych, do poznania kredytów hipotecznych od kuchni oraz faktów i mitów na ich temat, Można na miejscu, w czasie miłej rozmowy przy kawie i ciastku, zbadać swoją zdolność kredytową, uzyskać pomoc fachowca od finansów czy dopytać o budzące naszą wątpliwość zapisy w umowie kredytowej. Swoją ofertę – oprócz deweloperów – prezentują bowiem przedstawiciele banków i pośredników w obrocie nieruchomościami.
Bardzo często można uzyskać najbardziej aktualne i bezpłatne porady prawne, które mogą odegrać istotną rolę np. w czasie podpisywania przez nas umowy przedwstępnej oraz oczywiście końcowej.