Interesuje mnie

Spadek zainteresowania programem „Mieszkanie dla Młodych”

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” na początku roku cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem. Już w połowie marca skończyły się pieniądze na dofinansowanie w 2016 roku. W sierpniu liczba złożonych wniosków opiewała jedynie na kwotę 15,6 mln zł, co jest najniższą liczbą od początku istnienia programu.

 

Źródło: http://www.finanse.egospodarka.pl/86543,Mieszkanie-dla-mlodych-zastapi-RnS,1,63,1.html

 

Spore zainteresowanie „MdM” sprawiło, że 5 lipca została zablokowana także możliwość składania wniosków do BGK o środki na rok 2017, co zostanie odblokowane dopiero na początku stycznia. Zainteresowani programem mogą obecnie składać podania o dofinansowanie do nieruchomości, których oddanie zaplanowane jest na rok 2018.

 

Jakie są powody spadku zainteresowania?

 

Przez ograniczenia jakie pojawiły się z powodu szybkiego wykorzystania środków, potencjalni klienci muszą teraz zastanowić się dwa razy zanim zdecydują się na wzięcie udziału w programie Mieszkanie dla Młodych. Jednym z powodów takiej sytuacji może być fakt, że nie wszyscy są w stanie lub chcą czekać na odebranie mieszkania dopiero w roku 2018. Sytuacja spowodowała także zmniejszenie ilości nieruchomości do wyboru. Chętni, zainteresowani programem, muszą ograniczyć się do takich mieszkań, których harmonogram zakłada wpłatę ostatniej transzy należności na rok 2018. Jak podaje w swoim raporcie firma REAS, ilość takich lokali to tylko 16% z wszystkich obecnie dostępnych. Podobnie sytuacja wygląda na rynku wtórnym. Ogromna większość właścicieli mieszkań nie jest zainteresowana otrzymaniem ostatniej transzy wpłaty dopiero za dwa lata, co wpływa na zmniejszenie liczby lokali dostępnych w programie.

 

A może „Mieszkanie plus”?

 

Inną przyczyną opisywanej sytuacji na rynku nieruchomości może być nowy rządowy program „Mieszkanie plus”, który, ogłoszony w ostatnich dniach, jest naturalnym następstwem „Mieszkania dla Młodych”. Jak zapowiedział rząd Prawa i Sprawiedliwości, program ma zakładać budowę tanich, czynszowych lokali z opcją późniejszego wykupu. Ma on być skierowany do wszystkich tych, którzy chcą oszczędzać na własne mieszkanie. Zaletą, w odróżnieniu od programu „MdM”, ma być także to, że „Mieszkanie plus” nie zakłada żadnych ograniczeń wiekowych, które ograniczają możliwość wzięcia w nim udziału. Jako że „MdM” kończy się już w 2018 roku, wielu zainteresowanych zamiast łączyć się ze „starym” programem, może wiązać swoje nadzieje właśnie z nowym pomysłem partii rządzącej.

 

Oczywiście przyczyn zmniejszenia zainteresowania „Mieszkaniem dla Młodych” może być dużo więcej, jednakże te wspomniane wydają się być najbardziej prawdopodobne. Jeśli tak jest, już na początku 2017 roku liczba chętnych oraz składanych wniosków powinna szybko wzrosnąć, przynajmniej do przeciętnego poziomu, a może nawet bardziej.

 

Źródła: K. Krupicka, Chcesz skorzystać z MdM? To może być ostatni dzwonek! Grupa Geo; http://dompress.pl/o-rynku-mieszkaniowym/wciaz-kupisz-mieszkanie-w-mdm,666

Podobne artykuły