Rekuperacja – czym jest i jak może się opłacić?
Wybór systemu skutecznej wentylacji w budynku to jeden z ważnych punktów towarzyszących projektowaniu domu. Za rekuperacją, czyli odzyskiwaniem energii termicznej gazów wylotowych, w celu dalszego jej wykorzystania, przemawiają koszty uruchomienia i eksploatacji, skuteczność, a także możliwości dostosowania i rozbudowy. Na czym polega to rozwiązanie?
Coraz więcej osób decydujących się na własny dom, stawia na wentylację mechaniczną z rekuperacją. O instalacji tego systemu warto pomyśleć jeszcze na etapie budowy, bo choć istnieje możliwość montażu później, wiąże się to z wyższymi kosztami i niedogodnościami (prace trwają około tygodnia).
Rekuperacja to inaczej odzyskiwanie ciepła z powietrza wyrzucanego z budynku i ogrzanie nim świeżego powietrza z zewnątrz.
Cienie i blaski rekuperacji
Rekuperacja to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ ciepło pochodzące z urządzeń grzewczych nie „ucieka” na zewnątrz, jak ma to miejsce w standardowych systemach wentylacyjnych. Przechwytywane jest natomiast przez wdmuchiwane powietrze. Skuteczność tego procesu może sięgać nawet 90%, a jego efektem jest wywietrzone pomieszczenie oraz optymalna temperatura powietrza wewnątrz.
Taki system wentylacji, wpisany w odpowiednim momencie w plan budowy domu, to także czysta oszczędność. Instalacja rekuperacji oznacza rezygnację z mniej skutecznej i bardziej kosztownej wentylacji grawitacyjnej, w której same kominy wentylacyjne to koszt około 12 tysięcy złotych. Dzięki wysokiej skuteczności procesu odzyskiwania ciepła, ogrzewanie domu czy budynków powierzchniowych może być nawet o 40% tańsze w porównaniu z wentylacją grawitacyjną.
Największą zaletą rekuperatorów jest jednak ich całkowita niezależność od czynników mechanicznych czy warunków atmosferycznych. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, przy której ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia czy energooszczędna płyta fundamentowa mogą powodować obniżenie efektywności, w przypadku rekuperacji – niezależnie od pogody czy elementów wykończenia domu, system zawsze sprawuje się tak samo.
Montaż i cena
Na całkowity koszt systemu składają się zakup rekuperatora, kanałów i innych niezbędnych urządzeń, eksploatacji, wymiany filtrów, energia elektryczna niezbędna do funkcjonowania rekuperacji, a także cena okresowych przeglądów.
Koszt instalacji w przypadku każdego systemu wentylacyjnego zależny jest od wielkości wietrzonej powierzchni. Cena montażu uwarunkowana jest także liczbą pomieszczeń, w których ma funkcjonować system oraz rodzajem urządzenia. Przykładowo, dla 150-metrowego domu, zamontowanie systemu z wykorzystaniem urządzenia dobrej jakości to kilkanaście tysięcy złotych. Najczęściej to tylko kilka tysięcy złotych więcej od tradycyjnego systemu wentylacji domu.
Koszty eksploatacji rekuperacji są bardzo niskie. Przy przykładowym domu, rekuperator dobrej jakości zużywa energię kosztującą około 120 złotych rocznie. Filtry w urządzeniu należy zmieniać co kwartał. Ich cena to 50-70 złotych, co łącznie stanowi koszt 200-280 złotych rocznie. Użytkowanie rekuperatora kosztuje więc w sumie w około 320-400 zł w skali roku. Nawet doliczając koszty serwisowania rekuperacji co kilka lat, ponoszone na przeglądy czy czyszczenie, okazuje się, że utrzymanie zwykłej pralki czy lodówki (zwłaszcza tej o niskiej klasie energetycznej) jest o wiele większym wydatkiem. W obliczu wielu benefitów i nielicznych mankamentów tego rozwiązania (wysoki koszt jednorazowy), rekuperacji ciężko więc powiedzieć stanowcze „nie”.
Źródło: Magmillon