Nie radzisz sobie ze spłatą kredytu hipotecznego? Sprawdź co możesz zrobić
Kredyt hipoteczny wiąże nas na wiele lat, często na dużą część życia. Nasza sytuacja finansowa w tym czasie może zmienić się diametralnie. Co zrobić jeśli straciliśmy pracę, mamy inne, bardzo pilne wydatki i z dnia na dzień przestajemy dysponować środkami na spłatę tego zobowiązania?
Przede wszystkim nie możemy stracić głowy i załamać rąk. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwolą nam odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Eksperci z Expandera radzą co zrobić, jeśli brakuje nam pieniędzy na spłatę kredytu.
Po pierwsze - dmuchać na zimne
Biorąc kredyt analizujemy sytuację finansową i zwykle jesteśmy przekonani, że damy radę go spłacić. Niestety często przyszłość okazuje się inna niż chcielibyśmy. Dlatego mając jakiekolwiek zobowiązania długoterminowe, warto wcześniej pomyśleć i gromadzić środki "na czarną godzinę". Dzięki wypracowaniu nawyku regularnego oszczędzania unikniemy kłopotów w sytuacji przejściowych problemów.
Starajmy się zachować "poduszkę finansową" na poziomie przynajmniej 3-miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości albo kłopoty się przeciągają, skorzystajmy z innych rozwiązań.
Fundusz wsparcia kredytobiorców
To nowe rozwiązanie, które od 19 lutego 2016 roku ma pomagać w spłacaniu kredytu osobom, które utraciły pracę, miesięczna rata przekracza 60% ich dochodów lub po odliczeniu spłaty kredytu pozostaje im na życie tak mało, że normalnie kwalifikowaliby się do pobierania świadczeń z pomocy społecznej.
Pamiętajmy, że żadnej pomocy z Funduszu nie otrzymamy jeśli mamy dwie lub więcej nieruchomości albo w przypadku gdy sami wynajmujemy nieruchomość, a w lokalu, który spłacamy, nie mieszkamy na co dzień.
Zasady wsparcia są proste - udzielane jest ono na maksymalnie 18 miesięcy i na kwotę 1 500 zł/m-c. Po kolejnych latach pomoc należy zwrócić. Można robić to w nieoprocentowanych ratach przez 8 kolejnych lat. Oznacza to, że jeśli pobieraliśmy maksymalną kwotę 1 500 zł przez 1,5 roku, potem będziemy spłacać 281,25 zł na miesiąc.
Wakacje kredytowe
Fundusz wsparcia kredytobiorców to rozwiązanie, które z pewnością pomoże niejednemu, jednak aby z niego skorzystać trzeba spełnić wiele warunków. Co zrobić jeśli nie kwalifikujemy się do takiego wsparcia? Na początku sprawdźmy czy bank, w którym zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny nie pozwala na skorzystanie z czasowego zawieszenia spłaty kredytu, czyli tzw. wakacji kredytowych.
Uwaga! Niestety w ten sposób będziemy mogli przez pewien czas uniknąć spłacania tylko raty kapitałowej. Nie dotyczy to odsetek od kredytu. Dodatkowo wiele banków w ogóle nie zezwala na takie "wakacje".