Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Cena może mylić!
Na pytanie o atrakcyjność ofert sprzedaży nieruchomości większość osób w pierwszym momencie wskazuje cenę. Po czasie okazuje się, że okazyjne warunki finansowe mogą oznaczać nieciekawą lokalizację czy chociażby niższą jakość użytych materiałów.
Mieszkanie kupujemy często na całe życie lub przynajmniej kilka lat. Z tego powodu trzeba mieć świadomość co wpływa na cenę, którą przyjdzie nam zapłacić, chociażby po to żeby nie płacić za rzeczy, które nie są nam do nikogo potrzebne.
Dobra lokalizacja zawsze w cenie
Wszyscy intuicyjnie zdajemy sobie sprawę, że na cenę niebagatelny wpływ ma umiejscowienie nieruchomości. W przypadku 60-metrowego mieszkania w Warszawie koszt zakupu może być nawet o ok. 200 tys. zł wyższy dla nieruchomości znajdującej się w centrum, a nie na obrzeżach.
Każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy. Warto przemyśleć co tak naprawdę ma dla nas znaczenie.
Jednak wybór lokalu znacznie oddalonego od centrum ma też swoje minusy. Mogą się o tym przekonać osoby co dzień dojeżdżające do pracy bądź młodzi rodzice, którzy muszą dowozić dziecko do przedszkola – mówi Jarosław Sadowski, ekspert ZFDF, Expandera. – Codzienne dojazdy oznaczają stratę czasu oraz pieniędzy, jakie trzeba przeznaczyć na paliwo czy bilety. Dlatego przed sfinalizowaniem transakcji warto sprawdzić, czy miejsce, w którym planujemy zamieszkać jest dobrze skomunikowane z centrum. Ważne jest także najbliższe otoczenie, obecność punktów usługowo-handlowych, parków czy urzędów – dodaje.
Z drugiej strony wiele osób ceni sobie spokój i ciszę, której nie zaznamy w centrum miasta.
Metraż, układ pomieszczeń...
Następną, ważną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest standard oddania i jego stan techniczny mieszkania. To drugie dotyczy oczywiście przede wszystkim rynku wtórnego, w którego przypadku całkowity koszt zakupu należy powiększyć o konieczne remonty, które często wychodzą poza ramy standardowego wykończenia lokalu dla własnych potrzeb. Jasnym jest, że nieruchomości na rynku pierwotnym najczęściej kupujemy w standardzie deweloperskim. Doprowadzenie takiego mieszkania do stanu gotowego do wprowadzenia się również wiąże się z niemałymi nakładami.
Wybierając mieszkanie patrzmy na z długoterminową perspektywą. Przemyślmy co najprawdopodobniej będziemy robić za np. 10 lat i w jakim wieku będzie nasze potomstwo. Może okazać się, że jeśli teraz zakupimy zbyt małe mieszkanie, szybko będziemy chcieli je wymienić na większe.
Metraż to jednak nie wszystko, istotny jest też projekt. Na komfort mieszkania będzie rzutował również układ pomieszczeń. Aby uniknąć rozczarowania nabywcy powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, czy problemem nie będzie korzystanie z przechodnich pokoi lub brak balkonu - mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi.
Stan prawny nieruchomości
Podstawą, bez której nie możemy myśleć o finalizowaniu kupna nieruchomości, jest odpowiednie uregulowanie sytuacji prawnej lokalu. Upewnijmy się, że osoba podpisująca umowę jest właścicielem nieruchomości, na mieszkaniu nie ciąży hipoteka lub roszczenia osób trzecich. Wszystkie informacje o nieruchomości znajdziemy w księdze wieczystej, która dostępna jest przez Internet. Żeby zapoznać się z nią należy jedynie znać jej numer.
Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego