Interesuje mnie

Kupując mieszkanie dziś, płacimy nawet o 29% mniej

Przez ostatnie 3 lata na rynku mieszkaniowym zmieniło się bardzo wiele. W części miast spadły ceny mieszkań. Wszystkim kupującym ze wsparciem kredytu bardzo pomogły obniżki stóp procentowych. Z wyliczeń Expandera wynika, że dzięki nim i niższym cenom mieszkań rata kredytu zaciąganego na mieszkanie we Wrocławiu spadła o około 27%, w Warszawie o około 28%, a w Łodzi o blisko 29%.

Przez 3 lata istotnie poprawiła się sytuacja osób, które chcą kupić mieszkanie z pomocą kredytu. Po pierwsze spadek stóp procentowych spowodował, że kredyty stały się tańsze i łatwiej dostępne. Dla przykładu: w lutym 2012 r. średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych (z wkładem własnym 25%) wynosiło 6,40%, natomiast obecnie tylko 3,79%. Co więcej, w części miast spadły ceny mieszkań. Trzeba jednak dodać, że nie wszędzie – na przykład nowe mieszkania w Gdańsku zdrożały o 5,3%. Jednak nawet tutaj znacznie łatwiej jest dziś kupić nieruchomość. Co prawda ceny na rynku pierwotnym są wyższe, jednak spadła rata kredytu, jaką trzeba płacić, kupując mieszkanie. Dla osób, które planują zakup mieszkania z pomocą kredytu, to wysokość raty jest najważniejszym elementem mówiącym o tym, czy i na jaki lokal ich stać.

Załóżmy więc, że chcemy kupić mieszkanie o powierzchni 60 m kw. i dysponujemy 25% wkładem własnym. Na pozostałą kwotę zaciągamy kredyt hipoteczny na 25 lat z przeciętnym oprocentowaniem. We wszystkich sześciu analizowanych przez nas miastach pierwsza rata, jaką płacimy zaraz po zakupie mieszkania z rynku wtórnego spadła o ponad 20%. Najbardziej, bo aż o ok. 29% spadła w Łodzi. W liczbach bezwzględnych największy spadek miał miejsce w stolicy, gdzie rata spadła z 2316 zł do 1670 zł. Bardzo dobrze wygląda również sytuacja na rynku pierwotnym, choć zmiany te są nieco mniejsze. W większości analizowanych miast rata spadła o kilkanaście procent. Jedynie w Krakowie i Łodzi spadek przekroczył 20%.

Co ciekawe, już niedługo zdobycie mieszkania może być jeszcze łatwiejsze. Nic nie wskazuje, aby ceny istotnie rosły w najbliższej przyszłości. Tymczasem stopy procentowe mogą zostać jeszcze bardziej obniżone, co z kolei przełoży się na spadek rat kredytowych. Osoby, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie, nie powinny jednak odkładać tej decyzji. Spadek stóp procentowych może bowiem spowodować podwyżki marż kredytowych. Przyspieszając decyzję, nie tracimy natomiast szansy na niższe oprocentowanie. Bank i tak będzie musiał je nam obniżyć, jeśli stopy spadną, ale marża pozostaje stała w całym okresie spłaty.

Autor: Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expander Advisors

Podobne artykuły