Interesuje mnie

Komfortowe powierzchnie dodatkowe

Powierzchnie dodatkowe zwiększają funkcjonalność mieszkań i domów oraz podnoszą ich atrakcyjność w oczach nabywców. W przypadku mieszkań są to zazwyczaj o balkony, komórki lokatorskie i miejsca postojowe. Jeśli chodzi o domy, myślimy głównie o tarasach lub ogródkach. Deweloperzy nie pozostają obojętni na preferencje klientów. Ponad 90 proc. dostępnych nieruchomości posiada przynajmniej jedną taką powierzchnię dodatkową.

 

 

Bez balkonu ani rusz

Według specjalistów, zdecydowana większość nabywców nieruchomości poszukuje lokali z balkonem, który pełni wiele funkcji w zależności od potrzeb mieszkańców. Może być namiastką ogrodu oraz miejscem relaksu i odpoczynku. Często wykorzystuje się go w również celach użytkowych – do przechowywania roweru czy suszenia prania.  
Balkony są jednym z głównych priorytetów podczas kupowania mieszkania. Osoby doceniające niestandardowe rozwiązania podnoszące komfort życia w bloku szukają np. dużych tarasów na ostatnich kondygnacjach lub wydzielonych ogródków przynależnych do mieszkań parterowych. Tego typu powierzchnia dodatkowa jest ogromnym atutem mieszkania i stanowi o jego wyjątkowości i wyższej wartości rynkowej. Takie mieszkania sprzedają się zdecydowanie najszybciej. Ważne są również niezależne garaże, jedno lub dwustanowiskowe miejsca postojowe w podziemnych garażach, a także bardzo poszukiwane przez klientów komórki lokatorskie oraz wspólne pomieszczenia na rowery i wózki.


Przy sprzedaży mieszkań w budynkach wielorodzinnych, deweloperzy często oferują również zakup komórki lokatorskiej. Można porównać ją do tradycyjnej piwnicy, w której przechowuje się nieużywane na co dzień przedmioty. Jednak nie każdy chętny  może nabyć  taką komórkę, ponieważ ich liczba jest mocno ograniczona. Wydawane warunki zabudowy nieruchomości obligują dewelopera do tworzenia coraz większej liczby miejsc postojowych, które usytuowane są najczęściej w  kondygnacjach piwnicznych. W Poznaniu na każde nowo wybudowane mieszkanie obecnie muszą przypadać już 1,5 – 2  miejsca parkingowe, zatem na komórki lokatorskie lub inne pomieszczenia wspólne w inwestycji nie ma już miejsca.


W przypadku domów szeregowych lub wolnostojących najpopularniejszą formą dodatkowego metrażu są ogródki. Oferty domów bez ogródka są prawie nieobecne na rynku nieruchomości. Posiadanie własnego terenu zielonego wymieniane jest jako jeden z najczęstszych argumentów przemawiających za zamianą mieszkania na dom. Atrakcyjność własnego ogródka wzrasta w sezonie wiosenno-letnim, kiedy to chcemy spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Przydomową przestrzeń można wykorzystać do celów rekreacyjnych np. sadzenia warzyw, grillowania czy stworzenia niewielkiego placu zabaw dla dzieci. Dla bardziej wymagających nabywców idealne będą domy z większymi ogrodami.


Nieruchomości z dodatkowymi powierzchniami cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Posiadanie balkonu czy ogródka podnosi bowiem komfort życia i sprawia, że dom czy mieszkanie stają się bardziej funkcjonalne, a tym samym atrakcyjniejsze dla potencjalnych nabywców.

 

Podobne artykuły