Jesień w ogrodzie
Jeśli poświęcimy wystarczająco dużo uwagi na przygotowanie naszego ogrodu do snu zimowego, możemy być pewni, że rośliny odwdzięczą się nam za to w nadchodzącym sezonie.
Jesień zbliża się do Polski wielkimi krokami. Bardzo upalne w tym roku lato jeszcze się nie skończyło, a zmęczone wysokimi temperaturami drzewa już zrzucają suche liście na ziemię przypominając nam, że powinniśmy zacząć myśleć o przygotowaniu naszego ogrodu na zimę. Rośliny w naszym ogrodzie musimy zabezpieczyć przed wiatrem, deszczem, mrozem oraz śniegiem.
Źródło: pixabay.com
Oto kilka wskazówek dotyczących jesiennych prac na naszej działce.
Nie możemy zapomnieć:
-
o osłonieniu matami lub włókniną wrażliwych na mróz krzewów,
-
po pierwszych przymrozkach okryć byliny wrażliwe na niską temperaturę oraz te, które były posadzone jesienią,
-
rośliny cebulowe, które często ochraniamy suchymi gałęziami czy liśćmi, osłonić dopiero gdy ziemia będzie już lekko zmrożona, ponieważ jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, możemy narazić nasze rośliny na atak ze strony gryzoni, które chętnie tworzą sobie kryjówki w naszych osłonkach,
-
kosić trawnik i regularnie grabić suche liście,
-
jesień to najlepsza pora na sadzenie krzewów róż, jednak podobnie jak w przypadku innych roślin, powinniśmy pamiętać o tym, by powstrzymać się od ich podcinania,
-
zadbać o oczko wodne – jeżeli używacie pomp lub innych urządzeń elektrycznych, przed nadejściem należy zimy usunąć je ze stawu. Jesień to dobry moment na oczyszczenie stawu z opadających liści i suchych roślin. Ważne jest także, abyśmy nie zapomnieli o rybach żyjących w oczku wodnym – warto zainwestować w gotowe wsady do przerębli, wykonanych najczęściej ze styropianu.
Jesienią w ogrodzie nie wolno natomiast:
-
przycinać roślin, bo przycięte pędy nie zdrewnieją przed zimą, a rany nie są odporne na mróz i infekcję,
-
zasilać nawozem azotowym, gdyż przedłuża on wegetację – młode pędy nie zdążą przed zimą zdrewnieć i przemarzną.
Źródło: wymarzonyogrod.pl