Jak wygląda rynek luksusowych nieruchomości w Polsce?
Prestiżowa lokalizacja, wyjątkowa architektura, bogate wyposażenie i wysoka cena – to szereg cech, które pozwalają nazwać nieruchomość luksusową. Decydującym jednak nie jest umiejscowienie czy wymyślne wnętrza. Najważniejsze i przede wszystkim mierzalne jest kryterium ceny. Przyjmuje się, że luksusowe posiadłości na świecie to takie, które kosztują powyżej miliona dolarów. W Polsce natomiast mówi się o milionie złotych.
Rynek dóbr luksusowych w Polsce rośnie z roku na rok. Poprawa poziomu życia i wzrost zarobków sprawiają, że stać nas na coraz więcej. Jak pokazują badania KPMG (firma świadcząca m.in. usługi sprawozdań finansowych) jedną z najszybciej rozwijających się branż są właśnie nieruchomości, których rynek wg prognoz wzrośnie o ok. 23% do 2017 roku i osiągnie poziom aż 1,346 mld złotych.
Zarówno cały rynek dóbr określanych jako luksusowe, jak i samych obiektów mieszkalnych w Polsce w porównaniu z państwami zachodnimi znajduje się w fazie rozwoju. Bez wątpienia bezpośredni wpływ na ten stan wywiera niższy stopień zamożności społeczeństwa, a także stosunkowo niewielka podaż na tego rodzaju produkty.
Luksusowa rezydencja na sprzedaż niedaleko Bydgoszczy. Wartość szacowana jest na 17 mln zł. foto. Re/Max Gold
Nieruchomości luksusowe to nie tylko funkcja mieszkaniowa, ale przede wszystkim wyróżnienie wysokiego statusu społecznego właściciela. Nierzadko zdarza się, że osoby zamożne decydują się na kilka drogich posiadłości w różnych lokalizacjach. W zależności od tego gdzie się one znajdują, pełnią różne funkcje. Od wakacyjnej rezydencji nad morzem czy w górach, po apartament w centrum miasta, który doskonale sprawdzi się jako hotel dla całej rodziny.
W wielu przypadkach zakup nieruchomości luksusowych może być traktowany również jako długo- lub krótkoterminowa inwestycja, która może przynieść dodatkowe, niemałe zyski.