Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?
Często przed kupnem mieszkania, potencjalni nabywcy zastanawiają się nad tym czy lepsze będzie mieszkanie z pierwotnego rynku, kupione najczęściej w stanie od dewelopera, czy może mieszkanie z rynku wtórnego, w pewnym sensie urządzone i gotowe do zamieszkania. Jak nie popełnić błędu i dokonać dobrego wyboru? Zakup mieszkania to często decyzja na wiele lat, a nawet na całe życie, dlatego warto dokładnie określić własne oczekiwania i możliwości.
Na zdjęciu wizualizacja wrocławskiej inwestycji Lokum Victoria. Źródło: Lokum Deweloper
Mieszkanie spersonalizowane
Kupując mieszkanie dla siebie, marzymy o konkretnych, indywidualnych rozwiązaniach, a takie możliwości daje nam przede wszystkim rynek pierwotny. Można na nim w dowolny sposób dopasować dany lokal do swoich potrzeb, stworzyć własną aranżację wnętrz, zaplanować układ pomieszczeń (np. wydzielić miejsce na garderobę lub spiżarnię, przesunąć ściany) i osobiście zadecydować o rodzaju użytych materiałów, a nowoczesne proekologiczne rozwiązania przyczynią się do zmniejszenia opłat czynszowych.
Ponadto większość dobrych deweloperów ma w swojej ofercie programy wykończenia wnętrz "pod klucz", po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. To sprawia, że taka inwestycja może okazać się tańszym rozwiązaniem niż remont używanego mieszkania.
Udogodnienia logistyczne
Mieszkanie od dewelopera to w większości przypadków nowe osiedle z licznymi udogodnieniami. Bo choć winda czy podziemny parking wydają się obecnie wszechobecnym standardem, to w przypadku wielu starszych bloków czy kamienic próżno ich szukać. Na rynku pierwotnym możemy liczyć na komórki lokatorskie, place zabaw dla najmłodszych, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, ochronę, monitoring czy przydatne usługi w parterach.
Konkurencyjne ceny
Podczas przeprowadzania transakcji z inwestorem istnieje możliwość negocjacji ceny mieszkania. Firma sprzedająca duże osiedle będzie bardziej skłonna do ewentualnych obniżek niż osoba prywatna. Popularne są również różnego rodzaju promocje - oferowane są miejsca parkingowe lub komórki lokatorskie gratis, organizowane są konkursy, w których można wygrać np. wykończenie naszego lokum "pod klucz", a podczas dni otwartych lub targów mieszkaniowych można uzyskać także wysokie rabaty.
Niższe koszty transakcyjne i eksploatacyjne
Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, ponosimy tylko koszty taksy notarialnej i opłat około bankowych. Nie płacimy za podatek od czynności cywilno-prawnych ani za pośrednictwa.
W trakcie użytkowania naszego "M" będziemy także mieć mniejsze opłaty na eksploatację budynku, ponieważ jeszcze przez długi czas nie trzeba będzie dokonywać większych napraw czy też wymieniać instalacji. Nie trzeba się obawiać kosztownych remontów, co niejednokrotnie ma miejsce w przypadku mieszkań używanych, które najczęściej już swoje "przeżyły".
Źródło: osiedlemazurskie.pl, bialystokonline.pl, prnews.pl