Interesuje mnie

Czy można kupić mieszkanie przez Internet?

I tak, i nie. Nieruchomości, jak niemalże każda z branż, przenosi się do świata wirtualnego. Wykorzystuje się coraz nowocześniejsze narzędzia, żeby pomóc klientom znaleźć wymarzone cztery kąty. Wraz z rozwojem technologii, który umożliwił klientom wygodniejsze, łatwiejsze i szybsze wyszukiwanie ofert przez Internet, zmieniły się też wymagania potencjalnych kupców.

Całe szczęście, że minęły już czasy, w których trzeba było przeglądać gazety i wędrować od biura do biura nieruchomości, żeby uzyskać jakiekolwiek rozsądne informacje na temat oferowanych na rynku mieszkań i domów. Teraz wystarczy zasiąść wygodnie przed komputerem, włączyć jeden z popularnych portali... i już. Niestety nadal nie jest to takie proste jakby się wydawało, a proces kupna nieruchomości jak przysparzał problemów, tak przysparza.

 

Zmienił się za to charakter kłopotów, z którymi borykają się klienci biur nieruchomości. Teraz każdy oczekuje kompleksowego wsparcia, doradztwa i informacji o nowościach na rynku tak, żeby niczego nie przegapić. W natłoku ofert trudno jest wybrać te wartościowe, a tutaj pole do popisu mają właśnie pośrednicy. Na bieżąco informują oni swoich klientów o  nowych możliwościach i ciekawych propozycjach niemalże równocześnie z momentem pojawienia się ich. 

 

Z drugiej strony, oprócz kompleksowej obsługi nowoczesnych biur pośrednictwa, jest Internet, w którym obsłużyć możemy się właściwie sami, o dowolnej porze dnia i nocy. Wszystko to w komfortowych warunkach zacisza własnego domu. Niestety jednak mieszkanie, które chcemy zobaczyć nie przyjdzie do nas samo, podobnie nie stanie się z notariuszem, u którego będziemy finalizować umowę. Niewiele osób zdecyduje się na kupno nieruchomości, nawet pod inwestycję czy dla osoby trzeciej, bez obejrzenia jej osobiście. Nie zmienia to jednak faktu, że profesjonalna i atrakcyjna prezentacja ofert coraz częściej jest kluczem do sukcesu.

 

 

Kupujemy mieszkanie "przez Internet"

Co zrobić jeśli jesteśmy daleko od nieruchomości, którą chcemy kupić? Bardzo wiele możemy zorganizować przez Internet, a tylko w ostatniej fazie mieszkanie zobaczyć albo nawet i nie, jeśli mamy zaufanie do naszego pośrednika. 

Po pierwsze - skorzystajmy z wiarygodnych portali ogłoszeniowych. Możemy zacząć poszukiwania samodzielnie, a z biurem nieruchomości skontaktować się dopiero gdy będziemy mieli upatrzone lokale. Możemy również skorzystać z pomocy pośrednika, który pracuje dla osoby, która mieszkanie chce nam sprzedać. Wtedy, jeśli naprawdę nie możemy sami obejrzeć nieruchomości, znajdźmy osoby zaufane, które zrobią to za nas. Może być to agent biura nieruchomości, który dla nas pracuje lub na przykład ktoś z rodziny. W ten sposób będziemy mieli pewne prawdopodobieństwo sukcesu. Możemy wtedy poprosić owe osoby, które w naszym imieniu będą oglądały lokal, zrobiły dodatkowe zdjęcia, filmy czy zwróciły uwagę na określone przez nas dokładnie szczegóły.

Warto jednak podkreślić, że taki tryb kupowania mieszkania jest bardzo ryzykowny. Może się okazać, że zdjęcia odbiegają od rzeczywistości, a nawet najbardziej zaufana osoba nie zauważy w mieszkaniu minusów, które dla nas byłyby niedopuszczalne.

 

Sprzedajemy mieszanie internetowo

Żeby wypromować nieruchomość na sprzedaż w Internecie, trzeba mieć spore umiejętności. Ofert jest bardzo wiele, często powtarzają się, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chcemy podjąć próbę sprzedaży samodzielnie, bez pośredników, musimy bardzo się do tego przyłożyć - zredagować ofertę, zrobić bardzo dobrej jakości zdjęcia i zainwestować w publikację z wyróżnieniami przynajmniej w kilku miejscach.

Niestety ze sprzedażą nieruchomości nie jest tak łatwo jak np. z wynajmem. Na transakcję czeka się nawet latami, bo chętnych nie jest tak wielu jak na nieruchomości z rynku pierwotnego. Z tego powodu szansa powodzenia rosną w przypadku podjęcia współpracy z pośrednikiem - on nie tylko doradzi, ale przede wszystkim ma dużo większe możliwości promocji oferty w Internecie. Począwszy od profesjonalnego wykonania zdjęć statycznych, przez dobrze zredagowane opisy z dobranymi słowami kluczowymi. 

Niektóre biura nieruchomości wprowadzają dodatkowe innowacje, takie jak np. spacery po nieruchomościach, prezentacje w formie zdjęć panoramicznych czy filmy wykonane za pomocą drona. Sami musimy przyznać, że jeśli trafimy na tak atrakcyjnie przygotowaną ofertę, możemy się na nią zdecydować niemalże bez wizyty w lokalu.

 

 

Źródło: Agata Stradomska, RE/MAX Polska​

Podobne artykuły