Żoliborz - wady i zalety. Jak się mieszka w tej dzielnicy Warszawy?
Dzielnica ta znajduje się po lewej stronie nurtu Wisły. Nazwa „Żoliborz” pojawiła się dopiero w XVIII wieku. Wcześniej używano nazw: „Polikowo”, „Polików”, „Polków” i „Fawory”, a obecna nazwa pochodzi od francuskiej nazwy Joli Bord – co oznacza Piękny Brzeg. Żoliborz to najmniejsza terytorialnie dzielnica Warszawy, co być może ma wpływ na to, że żyje się tu bardzo dobrze.
Mieszkanie na Żoliborzu – jakie ma atuty?
Zieleń, metro, cisza i spokój – te czynniki wymieniano przede wszystkim w badaniach zleconych przez warszawski ratusz.
Jak na centralną Warszawę, to bardzo dobry wynik, rzadziej narzekają na uciążliwe sąsiedztwo właściwie tylko mieszkańcy Bemowa oraz peryferyjnych i willowych dzielnic stolicy.
Młody Żoliborz - jedna z inwestycji w tej dzielnicy. Źródło: materiały firmy Asbud
W rankingu sporządzonym przez Urząd Statystyczny w Warszawie, który oceniał każdą dzielnicę w trzech kategoriach, Żoliborz znalazł się na dość wysokiej pozycji. W rankingu dzielnic atrakcyjnych dla rodzin z dziećmi zajął piąte miejsce, a w rankingach okolic dobrych dla singli oraz dla seniorów – czwarte.
Mieszkańcy Żoliborza to w dużej mierze osoby starsze. 28 % osób zameldowanych w dzielnicy już nie pracuje i to z kolei najwyższy poziom w Warszawie. Osoby te czują się w swojej okolicy bezpiecznie, do najbliższych sklepów czy przystanków komunikacji miejskiej docierają w bardzo krótkim czasie, a okolicę wyróżnia również wysoki odsetek terenów zielonych i rekreacyjno-wypoczynkowych.