Zła wiadomość dla planujących zakup nieruchomości?
Warunki kredytowania zakupu mieszkania to ważna, jeśli nie najważniejsza sprawa dla wielu osób, które podejmują właśnie decyzję o zakupie swoich przyszłych czterech kątów. Od początku 2016 roku obowiązkowy wkład własny wzrośnie z aktualnie obowiązujących 10% do 15%. Czy zmiana ta może mieć znaczący wpływ na decyzje kupujących?
Tadeusz Suleja, kierownik działu sprzedaży i marketingu w firmie Budotex, nie jest o tym przekonany:
- Obawy co do skutków wprowadzenia minimalnego wkładu własnego, pojawiały się już w momencie wprowadzenia zmian w przepisach, czyli już w roku 2014, kiedy to wymaganym obligatoryjnie progiem było 5%. Wbrew wielu obiegowym opiniom, rynek do nowych warunków bardzo szybko się dostosował i trudno jednoznacznie przesądzać, że te przepisy miały negatywny wpływ na kondycję branży deweloperskiej. - argumentuje ekspert.
Źródło: pixabay.com
Co mogą zrobić banki?
Kluczowym pytaniem w tej sytuacji jest wpływ nadchodzących zmian na ofertę banków. Podwyższenie procentowej wysokości wkładu własnego może spowodować, że część osób planujących zakup swoich czterech kątów, będzie musiało przeznaczyć na to w danym momencie większą ilość środków własnych niż wcześniej planowało.
- Musimy pamiętać, że już teraz część banków udziela kredytów wyłącznie przy 15-sto, a nawet 20-procentowym wkładzie własnym. Podniesienie poprzeczki przez kolejne wcale nie jest niemożliwe. Jeśli tak by się stało, zdolność kredytowa wielu z nabywców z pewnością spadnie i będą oni musieli odłożyć decyzję o zakupie mieszkania przynajmniej o kilka miesięcy. - ocenia Tadeusz Suleja.
Kredyt hipoteczny to nie tylko rosnący wkład własny. Nie możemy zapominać o kosztach okołokredytowych i innych, takich jak prowizje, taksa notarialna, opłaty księgowe czy podatki. Nie są to małe kwoty, zatem mogą stanowić realny problem blokujący możliwość kredytowania dla wielu osób.
Z drugiej strony istnieje i z powodzeniem funkcjonuje program Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niemu wiele osób, które w normalnych warunkach nie miałyby zdolności kredytowej, mogą pozwolić sobie na kupienie wymarzonego lokum. Najwięcej dostają rodziny wielodzietne, które mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 30%. Więcej o programie Mieszkanie dla Młodych w naszym artykule - Jeszcze więcej mieszkań w programie MDM.