Interesuje mnie

Zmiany po wprowadzeniu euro

Co zmieni wprowadzenie euro dla klientów polskich banków? Jak zmieni się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych? Czy zwiększy się atrakcyjność pożyczek zaciąganych w euro w stosunku do złotówkowych?

 

Dorota Bernatowicz, Dyrektor Departamentu Operacji Zagranicznych:

Euro jako waluta elektroniczna funkcjonuje już od stycznia 1999 roku. Rozliczane są w niej wszystkie operacje międzybankowe. Klienci, którzy dokonują operacji bezgotówkowych lub mają oszczędności w walutach państw Unii Europejskiej zdeponowane na rachunkach bankowych, nie będą musieli wykonywać żadnych dodatkowych operacji związanych z zamianą europejskiej waluty. Z dniem 1 stycznia 2002 roku środki zgromadzone na ich rachunkach w markach, frankach lub innych walutach narodowych państw UE zostaną automatycznie przewalutowane na euro według sztywnych przeliczników ustalonych w momencie podejmowania decyzji o wprowadzeniu jednej waluty Unii.

 

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku osób, które mają waluty Eurolandu w gotówce i przechowują je w sejfie lub szufladzie. Pomiędzy 1 stycznia a końcem lutego 2002 roku będą mogły one wymienić posiadaną gotówkę w bankach (zarówno w kraju, jak i za granicą) według tych samych przeliczników, będą mogły także płacić nią na terenie Unii Europejskiej – reszta wydawana będzie jednak już w euro. Po tym terminie jedyną gotówką akceptowaną w sklepach, stacjach benzynowych, bankach na terenie Unii Europejskiej będzie tylko euro. Banki nadal będą wymieniać stare waluty na euro, od takich operacji mogą być jednak pobierane prowizje.

 

Najlepszym rozwiązaniem dla osób z gotówką jednego z państw Eurolandu jest ulokowanie jej jeszcze przed końcem bieżącego roku w banku. Po 1 stycznia 2002 roku środki na koncie zostaną automatycznie przeliczone na euro. W przypadku osób, które wolą gromadzić pieniądze w domu, zalecałabym szybką wymianę przed końcem lutego 2002 roku. Ciężko w tej chwili prognozować, czy te zmiany na europejskim rynku walutowym zadecydują o zwiększeniu atrakcyjności kredytów zaciąganych w euro w stosunku do złotówkowych. Prawdopodobnie w pierwszym okresie po wprowadzeniu euro jako waluty powszechnie obowiązującej w większości krajów europejskich polscy klienci będą się czuli nieco zdezorientowani, dlatego też nie oczekujemy znacznego wzrostu zainteresowania takimi kredytami.

Podobne artykuły