Zdolność kredytowa - jak to działa?
Rozmowa ze specjalistą z banku BZ WBK.
1. Czy przy wyliczaniu zdolności kredytowej możliwe jest wspólne potraktowanie zarobków mieszkających razem członków rodziny (mąż, żona, dorosłe pracujące dzieci)?
Wiele banków pozwala na łączenie dochodów członków rodziny w celu osiągnięcia wyższej zdolności kredytowej. W BZ WBK mogą postąpić tak nawet zupełnie niespokrewnione osoby, byleby chciały wspólnie odpowiadać za kredyt. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji, łączymy również obciążenia wszystkich wspólnie występujących o kredyt rodzin.
Zachęcamy naszych klientów do łączenia dochodów. Niejednokrotnie pomaga to spełnić wymogi banku, jednym z kryteriów zdolności kredytowej jest bowiem stosunek wysokości raty do całości dochodów (przy kredycie dewizowym wynosi on 25%).
2. Na jakich zasadach można refinansować kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w innym banku środkami z takiego kredytu w BZ WBK?
Pozyskiwanie klientów przez „wyciąganie” ich z innych banków nie jest dla nas ważnym elementem strategii. Nie prowadzimy intensywnych działań w tym kierunku. Jest to jednak sytuacja wygodna dla banku – klient jest świadomy, sprawdzony, lepiej się z nim współpracuje.
Oczekujemy od zainteresowanego zaświadczenia z kredytującego banku o wysokości kredytu oraz opinii o spłacie – jeśli spłacany jest prawidłowo, nie ma przeszkód w zastąpieniu go. Kwotę kredytu przelewamy bezpośrednio na rachunek kredytowy w poprzednim banku. Na życzenie możemy tego dokonać w dewizach, by uniknąć kosztów różnic kursowych. Zasadniczo nie wymagamy wyceny kredytowanej nieruchomości. Klient składa do sądu wniosek o wpis naszej hipoteki, a potem poprzedni bank wykreśla swoją.
Zachęcamy natomiast klientów innych banków, w tym przedsiębiorców szukających poprawy płynności finansowej, do zastępowania różnych drogich kredytów naszą pożyczką hipoteczną. Warunkiem jest tu prawidłowe obsługiwanie tych kredytów.
3. Czy akcje spółek giełdowych mogą być potraktowane jako wkład własny przy kredycie mieszkaniowym?
Tak, wszystkie posiadane papiery wartościowe dopuszczone do obrotu mogą być zaliczane do udziału własnego – kryterium to możliwość ich zbycia. Różnie natomiast je traktujemy przy określaniu wartości: na ogół zaliczamy do środków własnych 60 % wartości takich papierów. To samo dotyczy jednostek funduszy inwestycyjnych.
4. Czy akt własności nieruchomości położonej poza Polską może być potraktowany jako zabezpieczenie kredytu?
Niestety, nie. Bank przyjmuje zabezpieczenie, kierując się kryterium zbywalności, tj. możliwości odzyskania kwoty ewentualnie niespłaconego kredytu ze sprzedaży tej nieruchomości. Korzystamy z różnych dozwolonych prawem środków. W stosunku do nieruchomości leżącej poza granicą Polski musielibyśmy stosować się do procedur i norm prawnych tamtego kraju. Nie jesteśmy do tego należycie przygotowani. Chętnie za to kredytujemy nabywających nieruchomości w Polsce cudzoziemców, gdyż banki z ich krajów również nie udzielają pożyczek na zakupy za granicą.
Źródło: pixabay.com