Zaawansowana technologia w zgodzie z naturą
Piękne, o nowoczesnej architekturze, urzekające swoim stylowym wyglądem i tworzące niepowtarzalny, specyficzny mikroklimat wnętrz – takie są domy z bali, które ma w swojej ofercie firma NATURADOM. Z pewnością wielu z nas od razu zada pytanie: czy takie domy są trwałe i bezpieczne? Ależ oczywiście!!! Przecież budowa z drewna ma wielowiekową już tradycję w różnych regionach świata – weźmy na przykład Skandynawię, USA czy Kanadę. W Polsce, ze względu na raczej chłodny klimat, drewno również doskonale się sprawdzi, ponieważ nie dość, że to łatwy w obróbce surowiec naturalny, to jest on również świetnym termoizolatorem – domy z bali latem dają przyjemne odczucie chłodu, natomiast zimą są bardzo ciepłe, co przy coraz wyższych kosztach ogrzewania staje się istotnym czynnikiem.
Wybrane przez firmę NATURADOM zaawansowane rozwiązania techniczne oraz najnowsza technologia budowy domów dają niezwykle ciekawą wizualnie i trwałą konstrukcję. Drewno na bale jest świetnej jakości i specjalnie przygotowywane (najpierw suszone w sterowanych komputerowo komorach, a potem impregnowane pod ciśnieniem), by zabezpieczyć je przed wilgocią, grzybami i larwami owadów. Ponadto dzięki charakterystycznemu frezowaniu poszczególne fragmenty budynku są dobrze ze sobą spasowane i – mimo tego, że przecież drewno wciąż „pracuje” – zachowuje ono szczelność konstrukcji, co jest niebywale ważne w odniesieniu do standardu cieplnego budynku i utrzymaniu właściwej temperatury wewnątrz. Należy podkreślić, że domy z bali są także ekologiczne, co ma znaczenie dla środowiska naturalnego oraz zdrowia mieszkańców. Alergicy powinni docenić kolejne zalety tych domów: po pierwsze drewno ma właściwości elektrostatyczne, co sprawia, że w pomieszczeniach nie unoszą się cząsteczki kurzu. Po drugie wydziela ono olejki eteryczne, które mogą spowodować nawet ustąpienie alergii i innych dolegliwości! Badania potwierdzają, że w krajach, w których domy z drewna są szeroko rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec żyje o kilka–kilkanaście lat dłużej.
Wielu z czytelników może mieć pewnie różne wątpliwości dotyczące choćby zniszczeń, których mogą w miarę upływu czasu dokonać korniki. Jeszcze niedawno drewno chroniła przed nimi zastygnięta żywica, dziś natomiast na rynku są dostępne różnorodne preparaty, które zabezpieczają je zarówno przed tymi szkodnikami, jak i przed pleśnią, grzybami itp. Środki te są nie tylko skuteczne, ale również obojętne dla środowiska i człowieka, zatem nie ma obawy, że mogą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie.
Od wielu już lat w społeczeństwie panuje także przeświadczenie – niesłuszne rzecz jasna! – że domy z bali są łatwopalne. Obecnie drewno nasącza się specjalnymi substancjami, które opóźniają ewentualny zapłon. Aby już całkowicie rozwiać obawy, należy dodać, że podpalenie domu z bali wymaga tyle samo pracy co domu murowanego – trzeba celowo zaprószyć ogień wewnątrz. Jeżeli jeszcze instalacja elektryczna jest prawidłowo wykonana i zabezpieczona, to nie ma żadnego powodu do niepokoju i można spać spokojnie. Statystyki zdają się potwierdzać powyższe tezy – nie notuje się więcej pożarów domów z bali w porównaniu z domami zbudowanymi inną technologią.
Teraz słowo o kosztach. Cena metra kwadratowego domu z bali oscyluje wokół 1500–2000 zł netto przy stanie surowym zamkniętym, natomiast według naszych wyliczeń za stan gotowy do zamieszkania – przy umownym standardzie – należy liczyć około 3500 zł netto (ostateczna wycena jest zawsze przygotowywana dla klienta po sporządzeniu indywidualnego projektu). Zatem koszty można porównać z budową domu przy użyciu innych materiałów niż bale. Ponadto wszystkie elementy budynku, takie jak: dach, okna, instalacje, fundamenty (z wyjątkiem ścian konstrukcyjnych) to elementy identyczne z tymi, które spotkać można w innych technologiach budowy. Plusem domów z bali jest krótki czas ich powstawania: stan surowy zamknięty może zostać uzyskany przez sprawną i doświadczoną ekipę w ciągu zaledwie kilku tygodni!
Podsumowując: domy z bali oferowane przez firmę NATURADOM są tanie, szczelne (i co się z tym wiąże – również energooszczędne), trwałe, a dzięki skandynawskiej metodzie prefabrykacji drewna powstają obiekty o współczesnej bryle architektonicznej i o interesującym wzornictwie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji – zakochają się w nich Państwo od pierwszego wejrzenia!