Interesuje mnie

Wrocław coraz wyżej na logistycznej mapie Polski

Dobre położenie geograficzne, wejście Polski do Unii Europejskiej i rozwój infrastruktury drogowej sprawiły, że Wrocław w ostatnich latach stał się jednym z liderów rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Mimo wieloletniego już intensywnego rozwoju rynku wrocławskiego obecny rok zapowiada się jeszcze lepiej. Wszystko dzięki wielkim inwestycjom realizowanym na zamówienie firmy Amazon, która pod Wrocławiem uruchomi wkrótce gigantyczne magazyny na potrzeby własne obsługi sprzedaży internetowej przeznaczonej na teren m.in. Niemiec.

Polski rynek

Wedle danych firmy Jones Lang LaSalle pod koniec 2013 r. całkowita podaż komercyjnych powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce wynosiła 7,45 mln m kw. Jeśli doliczy się do tego wszystkie realizowane obecnie projekty, to liczba ta wzrośnie do ok. 8,16 mln m kw.

W Polsce wyróżnić można pięć dużych rynków magazynowych, którymi są: Warszawa, Polska centralna (okolice Łodzi), Górny Śląsk, regiony Poznania i Wrocławia (zaliczana jest tu także Legnica). Jak podaje Bożena Kowalska z firmy DTZ, wielkość tych rynków po I kwartale bieżącego roku wynosi ok. 2,8 mln m kw. dla Warszawy (dzieli się na trzy strefy), 1,5 mln m kw. dla Górnego Śląska, ok. 1 mln m kw. dla Polski centralnej oraz niecałego 1 mln m kw. dla Poznania i około 900 tys. m kw. dla Wrocławia i okolic. Według tych samych danych w 2013 r. oddano do użytku ok. 372 tys. m kw. nowych hal, a w budowie było kolejnych 720 tys. m kw. Co ważne, większość budowanej powierzchni ma już swoich najemców.
 

Podobne artykuły