Skąd czerpać sprawdzone informacje pomocne przy wyborze najlepszej opcji kredytu?
Do tej pory opublikowano wiele obszernych omówień związanych z kryteriami oceny kredytów hipotecznych. Takie poradniki mogą okazać się przydatne. Artykuły o nowościach w produktach bankowych często pojawiają się w literaturze branżowej związanej z finansami i bankowością. Informacje o ważniejszych zmianach na rynku znajdziemy także w prasie codziennej. Warto jednak pamiętać, że chociaż część wiedzy jest uniwersalna, niektóre informacje mogą okazać się nieaktualne z powodu szybko zmieniających się warunków na rynku kredytów hipotecznych.
Ma to szczególne znaczenie w związku z licznymi zmianami warunków kredytowania w roku 2012. Średni poziom marż dla poszczególnych walut, o których mogliśmy przeczytać w poradnikach i artykułach z poprzednich lat, jest na chwilę obecną najczęściej nieosiągalny. Zmieniło się również podejście banków działających na polskim rynku do liczenia zdolności kredytowej. Banki zaostrzają swoje procedury – z jednej strony ze względu na obostrzenia proceduralne nakładane przez KNF, ale z drugiej strony ze względu na własną politykę kredytową, a w szczególności na politykę banków-matek.
Aby orientować się w bieżących wydarzeniach związanych z rynkiem kredytowym, można również odwiedzać serwisy tematyczne, strony banków oraz fora internetowe, na których poznamy opinie osób, które już uzyskały kredyt. Niestety nie wszystkie informacje publikowane w Internecie należy traktować jako pewniki. Hasła marketingowe mogą czasem mijać się z prawdą, a wypowiedzi na forum nie zawsze są obiektywne.
Przed podjęciem decyzji o kredycie warto oczywiście porozmawiać z rodziną, przyjaciółmi, wysłuchać doświadczeń innych osób, ale trzeba mieć przy tym na uwadze fakt, że sytuacja poszczególnych osób może być zupełnie inna i nawet najlepsze rozwiązanie w danej chwili nie będzie zawsze takie samo.
Istnieje także grupa ludzi korzystająca z pomocy specjalisty w tej dziedzinie, czyli doradcy kredytowego. Udają się w tym celu do ich biura i powierzają swoje finanse w ręce profesjonalisty. Można także skorzystać z porady doradcy na telefon lub przez Internet.
HipotekaPlus.pl: Gracjana Chojnacka-Gałuszka, Tomasz Pizur, Krzysztof Szołek, Anna Wlazło