Interesuje mnie

Projekt: kuchnia

Nie jest rzeczą łatwą zaprojektować kuchnię, należy bowiem zwrócić uwagę m.in. na ciąg technologiczny, rozplanowanie szafek, odpowiednie materiały na ściany i posadzki, instalacje. Te wszystkie elementy sprawiają, że łatwo popełnić błąd i zostać z pomieszczeniem, w którym gotowanie nie stanowi już takiej przyjemności.

 

Kuchnia jest najważniejszą częścią domu, bo w niej wykonujemy najwięcej czynności, warto zatem zadbać, aby była nie tylko piękna, ale przede wszystkim funkcjonalna i ergonomiczna. Poniżej opisujemy kilka elementów, dzięki którym będzie ona dobrze zaprojektowana.

Lista niezbędnych urządzeń

Piekarnik, płyta grzewcza, lodówka, zmywarka, okap, coraz częściej ekspres do kawy, bo przecież z filiżanką pysznej latte o wiele łatwiej zaczyna się dzień – warto już na samym początku pomyśleć o tych urządzeniach i zrobić projekt funkcjonalny z właściwym ich rozplanowaniem.

Praca od podstaw, czyli instalacje

Każde z wymienionych wyżej urządzeń zasilane jest źródłem energii. Jeśli myślisz o lodówce z wbudowaną kostkarką do lodu, pamiętaj o doprowadzeniu do niej wody. Pomyśl też o drobnym sprzęcie, takim jak: toster, mikser czy czajnik elektryczny. Dla nich również zaplanuj odpowiednią liczbę gniazdek.

Kuchnia i jej strefy oraz zasada trójkąta roboczego

Magiczny trójkąt bardzo ułatwia pracę w kuchni. To nic innego jak pewien ciąg sprzętów, który powinien być zachowany, jeśli chcemy, aby praca przebiegała sprawnie. Pierwsza jest lodówka – to do niej włożymy zakupione produkty, a następny zlew. Dobrze, żeby oddzielał go od lodówki blat o szer. min. 60 cm, bo na nim położymy rzeczy z niej wyjęte, które następnie poddamy obróbce w zlewie. Za zlewem powinien się znaleźć najważniejszy blat roboczy – 80 cm to jego minimum. Tu odbywa się najcięższa praca. Za głównym blatem roboczym jest kuchenka, a za nią kolejny, węższy blat na talerze, na które nałożymy przygotowany posiłek.

 

Podobne artykuły