Poradnik - jakie formalności wiążą się z przeprowadzką
Podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas zmiany miejsca zamieszkania i w jaki sposób załatwić formalności. Wśród spraw do załatwienia znajdują się m.in te, które związane są z mediami.
Papierkowa robota
Wśród wielu zmian, jakie niesie ze sobą przeprowadzka, jest wiele takich, które łączą się ze zmianami w umowach i innych dokumentach.
Telefon pozostaje
Po przeprowadzce znajomi będą musieli zapamiętać nasz nowy adres, jednak dla ułatwienia życia sobie i innym do nowego mieszkania możemy zabrać stary numer telefonu stacjonarnego. Przeniesienie numeru na nowy adres jest możliwe również w przypadku jednoczesnej zmiany operatora. Co ważne, nie musimy powiadamiać o tym dotychczasowego, a wszystkie formalności możemy załatwić w jednym miejscu. Wystarczy złożyć wniosek o przeniesienie numeru do nowego dostawcy usług, który – po udzieleniu mu pełnomocnictwa – dokona za nas wszelkich czynności niezbędnych do przeniesienia numeru, w tym między innymi będzie mógł rozwiązać umowę z dotychczasowym dostawcą. Przeniesienie numeru jest bezpłatne.
Wymeldowanie i zameldowanie
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania w obrębie Wrocławia wymeldowanie ze starego adresu następuje automatycznie z chwilą zameldowania pod nowym adresem. Wystarczy złożyć wypełniony i podpisany formularz zgłoszenia pobytu stałego. Jeżeli przeprowadzamy się z innej miejscowości, najpierw musimy wymeldować się z poprzedniego miejsca zamieszkania, a dopiero później zameldować w nowym miejscu. Potrzebne nam będzie do tego zaświadczenie o wymeldowaniu. Aby zameldować się pod nowym adresem, trzeba też przedstawić dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, którym może być: umowa kupna (ewentualnie najmu), wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu. Do przemeldowania dzieci wystarczy jeden rodzic. Powinien on ze sobą zabrać odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.
W miastach takich jak Wrocław (na prawach powiatu) większość formalności załatwia się w tym samym miejscu, czyli w urzędach gminy, natomiast w mniejszych miejscowościach dowód osobisty i zameldowanie w urzędzie gminy, a prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu – w starostwie powiatowym.