Podsumowanie IV kwartału 2012 r. na wrocławskim rynku mieszkań deweloperskich
Wrocławski pierwotny rynek mieszkaniowy jest trzecim co do wielkości rynkiem mieszkaniowym w kraju. Liczba oferowanych mieszkań w budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta wynosiła na koniec ubiegłego roku prawie 8,3 tys. Pod tym względem w skali całego kraju Wrocław wyprzedzają jedynie Warszawa oraz Kraków.
W porównaniu ze stanem z końca III kw. 2012 r. podaż mieszkań deweloperskich w stolicy Dolnego Śląska zmniejszyła się o 4%. Był to już drugi z rzędu kwartalny spadek podaży po wcześniejszej serii jedenastu następujących po sobie wzrostach. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami podaż powoli opuszcza swoje historyczne rekordy. Dwie najważniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy to:
- utrudnione finansowanie realizacji inwestycji ze względu na wprowadzenie rachunków powierniczych,
- mniejsza skłonność do inwestowania wśród deweloperów w obliczu niezbilansowanego rynku (wysokiej podaży przy umiarkowanym popycie).
Spadkowi całkowitej podaży w końcówce 2012 r. towarzyszył w minionym kwartale wyraźny wzrost liczby mieszkań wybudowanych i niesprzedanych. Wzrost ten wynikał z faktu, że tradycyjnie końcówka roku zbiegła się z zakończeniem budowy licznych inwestycji. Obecnie osoby zainteresowane wyłącznie mieszkaniami gotowymi do odbioru mogą wybierać spośród prawie 2,3 tys. lokali.
Lokalizacja inwestycji deweloperskich wprowadzonych do oferty w IV kwartale 2012 roku
Na koniec ubiegłego roku średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich we Wrocławiu wynosiła 6131 zł/m kw. W relacji do poprzedniego kwartału wrocławska średnia cena 1 m kw. mieszkań deweloperskich spadła o blisko 150 zł, co odpowiadało 2,3% stopie spadku.
W IV kw. ubiegłego roku po raz ostatni występowało zjawisko dostosowywania cen do programu „Rodzina na swoim”. O jego skali świadczy fakt, że w ciągu trzech miesięcy liczba mieszkań, które spełniały kryteria programu, wzrosła z 1100 do 1981. Wielu deweloperów postawiło wszystko na jedną kartę i dokonało nawet znaczących przecen swojej oferty (kilkaset złotych na 1 m kw.) licząc, że wygaszane dopłaty rządowe będą tym czynnikiem, który doprowadzi do sprzedaży przecenionych mieszkań. Niewykluczone, że w przypadku tych lokali, które wciąż nie zostały sprzedane, w I kw. 2013 r. ceny zostaną podniesione do wcześniejszych poziomów. Ze względu na szeroką skalę dostosowywania cen do limitów „Rodziny na swoim” ewentualny powrót cen na poprzednie poziomy może spowodować, że zakończy się trzyletni trend spadkowy w zakresie średniej ceny liczonej dla całego miasta.
Struktura cenowa oferty mieszkań deweloperskich oferowanych we Wrocławiu w IV kwartale 2012 r.
W kolejnych kwartałach średnia cena mieszkań deweloperskich we Wrocławiu najprawdopodobniej pozostanie w powolnym trendzie spadkowym. Oceniamy, że pierwszy możliwy termin wzrostu średniej ceny to II połowa bieżącego roku.
Autor: Marcin Płaziński, Dział Badań i Analiz Emmerson SA, kontakt: analizy@emmerson.pl
Zdjęcie: Archicom