Od szafy do garderoby
Niektórym z nas wystarczy parę drążków, szuflad i półek, inni będą natomiast potrzebować całego zestawu dodatkowych elementów, takich jak: specjalne wieszaki na spodnie, wysuwane drążki na torebki, specjalne szuflady na krawaty czy apaszki, a także siedzisko i, co bardzo ważne, lustro.
Rimadesio, garderoba Dress
Jak więc powinniśmy planować naszą szafę czy garderobę, żeby pomieściła wszystko i sprawiła, że będzie to komfortowe i przestronne miejsce, zgodne z naszymi wymaganiami? O tym za chwilę. Najpierw parę słów o przeszłości tego mebla.
Krótka historia szafy, czyli kiedyś jej nie było
Dawniej do przechowywania ubrań stosowano drewniane skrzynie i kufry. W okresie gotyku pojawił się nowy typ konstrukcji mebli – ramowo-płycinowy, który przyczynił się do wzrostu znaczenia szaf. Przemiana dotychczas używanych skrzyń polegała na wsparciu jej na wysokich nogach, co uniemożliwiało otwieranie jej z góry. Wieko zastąpiono przednimi drzwiczkami i w ten sposób ze skrzyń powstały szafy służące do przechowywania nie tylko ubrań, ale przede wszystkim kosztowności i zastawy stołowej.
Później pojawiły się szafy dwu- i czteroskrzydłowe, a także z kilkoma małymi drzwiczkami, pomiędzy którymi montowano szuflady. Zaczęto także robić szafy wypełniające wnęki w ścianach.
W początkach XVII wieku zaczęto tworzyć szafy jednobryłowe, dwudrzwiowe. Robiono także wąskie szafy jednodrzwiowe, które zamiast cokołu z szufladą miały podstawę w formie stołu.
Współczesne wzornictwo uwzględnia w projektach mebli ich cechy użytkowe, estetykę, modę, styl, jakość i warunki techniczno-ekonomiczne wykonania. Tyle na temat historii. Wróćmy do współczesności i zastanówmy się, jakie podstawowe elementy powinniśmy wziąć pod uwagę, projektując naszą szafę-garderobę.
Rimadesio, garderoba Abacus
Miejsce
O garderobie warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Jeśli ścianki działowe powstaną w odpowiednim miejscu, nie trzeba później myśleć o przeróbkach i wydawać dodatkowe pieniądze.
Wybór miejsca zależy od tego, jakiego typu ma to być szafa czy garderoba. Na przykład szafa gospodarcza i na ubrania wierzchnie powinna się znaleźć w przedpokoju, natomiast typową garderobę z naszymi ubraniami najlepiej jest zaprojektować jak najbliżej sypialni i łazienki. Najwygodniejsze jest pomieszczenie w formie prostokąta lub kwadratu. Jeśli znajduje się tam okno, to mamy dodatkowy bonus. Wystarczy powierzchnia już 4 m kw., ale jeśli dysponujemy dużym metrażem i możemy sobie pozwolić na więcej, to skorzystajmy z tego.
Nietypowe wnęki czy skosy pod dachem dadzą się zaaranżować, jednak mogą być one mniej wygodne i wymagają nietypowej zabudowy. Dobrym rozwiązaniem jest garderoba przechodnia łącząca sypialnię i łazienkę. Po obu stronach przejścia znajdzie się wtedy miejsce na półki i drążki.
Emmebi, szafa Atlante
Dobry projekt to podstawa
Idealna garderoba jest indywidualnie zaprojektowana dla osób, które z niej korzystają. Są mężczyźni, którzy wręcz kolekcjonują krawaty – warto to uwzględnić i wyposażyć garderobę w specjalną półkę lub wieszak na nie. Są też kobiety, które mają słabość do butów, torebek, apaszek i gromadzą je w ogromnych ilościach. Projekt garderoby powinien uwzględniać liczbę naszych ubrań, butów, dodatków bez względu na to, czy po sezonie pozbywamy się ubrań, czy je gromadzimy.
Rimadesio, półka na krawaty Zenit
Aby nie marnować miejsca w garderobie, warto zadbać o to, aby była zabudowana półkami do samego sufitu. W górnych, mniej dostępnych możemy umieścić rzadziej używane rzeczy. Możemy tam też umieścić opuszczany drążek, tzw. pantograf.
Dobrze poukładane
Funkcjonalność i ergonomia to jedne z ważniejszych elementów przy projektowaniu garderoby. Najlepiej jest sporządzić inwentaryzację tego, co będziemy w niej przechowywać. Warto, aby była ona bardzo dokładna, wręcz z rozpisaniem na sztuki oraz zaznaczeniem, co będzie wieszane, a co składane. Dzięki temu będziemy mogli prawidłowo zaplanować miejsce na długie ubrania, półki i szuflady na ubrania składane itp. Możemy pójść jeszcze dalej i zaplanować specjalny kącik, w którym będziemy trzymać rzeczy przygotowane na następny poranek. Pamiętajmy też o takim wyposażeniu, jak akcesoria na wieszanie pasków i apaszek, płytkie szufladki na biżuterię, półki lub kosze na buty itp.
Rimadesio, element garderoby Dress
Odzież to nie wszystko
Niezbędne są także: lustro, wygodny fotel lub puf, miejsce na deskę do prasowania, kosz na rzeczy do prania i te już wyprane. Warto pomyśleć o dodatkowym blacie do składania ubrań czy też o koszach na brudne i czyste ubrania.
Zobaczyć wszystko
W garderobie bardzo ważnym elementem jest oświetlenie. Idealnie, jeśli mamy w garderobie okno, ponieważ naturalne światło nie oszukuje kolorów. Przy oświetleniu sztucznym możemy zrobić jedno główne centralne oświetlenie oraz zastosować oświetlenie robocze wewnątrz szaf lub na szczycie mebli. Nie zapomnijmy o podświetleniu lustra, miejsca do składania rzeczy oraz deski do prasowania.
Zadbajmy o oprawę
Wreszcie coś dla oka. Funkcjonalnie mamy już wszystko zaplanowane, pozostaje nam teraz wybrać materiał i kolorystykę oraz dodatki. Czy będzie to garderoba w duchu nowoczesnym i minimalistycznym, czy też w stylu klasycznym – to zależy od indywidualnych upodobań. Niech osiągnięty efekt będzie połączeniem funkcjonalności oraz designu i szlachetnego wykończenia.
Autor: Monika Bień-Königsman
www.galeria-wnetrza.pl