Obok Samych swoich i Bajkału - gmina Czernica
Od historii Kargula i Pawlaka do jednego z ulubionych miejsc wyprowadzki z miasta zamożnych wrocławian – taką drogę przez ostatnie 40 lat przeszła gmina Czernica i jej miejscowości.
W przewodnikowym cyklu „Gdzie zamieszkać” opisujemy różne rejony stolicy Dolnego Śląska i jej okolic. Dziś: gmina Czernica
Od historii Kargula i Pawlaka do jednego z ulubionych miejsc wyprowadzki z miasta zamożnych wrocławian – taką drogę przez ostatnie 40 lat przeszła gmina Czernica i jej miejscowości.
W tym odcinku cyklu „Gdzie zamieszkać” przyglądamy się szczegółowo gminie na wschód od Wrocławia: Czernicy. Z czym kojarzy się ona wrocławianom? Tym starszym prawdopodobnie ze słynnymi obiektami we wsi Dobrzykowice, które Sylwester Chęciński przeniósł do historii. Nie są to zabytki, ale jednak miejsca już historyczne: zagrody, w których kręcono sceny do filmów „Sami swoi”, „Kochaj albo rzuć”, „Nie ma mocnych”. W filmie „zagrały” domy Kargula i Pawlaka, o czym przypomina stosowna tablica na ogrodzeniu. Dziś domy są własnością prywatną, a w ciągu ostatnich 20 lat Dobrzykowice, podobnie jak inne okoliczne wsie, znacznie się rozrosły i zmieniły swój charakter na podmiejskie osiedla nowych domów. Okolice Łanów, Kamieńca Wrocławskiego i Dobrzykowic stały się bowiem jednym z popularniejszych miejsc budowy domów w pobliżu miasta. W tym miesiącu opisujemy atuty i minusy mieszkania na terenie gminy Czernica.
Komunikacja
Zacznijmy od minusów. Jednym z największych są korki. Mimo tych gigantycznych na wyjeździe z Wrocławia w okolicach Strachowic wiele kierowców ciężarówek jeździ przez miejscowości w gminie Czernica, a natężenie ich jest tak duże, że w niektórych miejscach od wibracji pękają ściany. Dotyczy to przede wszystkim miejscowości Kamieniec, Jeszkowice i Czernica. Chociaż po otwarciu obwodnicy autostradowej Wrocławia można się spodziewać, że ten problem stopniowo straci na znaczeniu, to jednak nie zniknie całkowicie.
Znaczną poprawę w komunikacji przyniesie dopiero zakończenie budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (WOW). Docelowo obwodnica, zwana również via Romana od nazwiska byłego wicemarszałka Grzegorza Romana – pomysłodawcy trasy, ma połączyć rejon Bielan Wrocławskich z Długołęką. Jednak ze względu na kolejność powstawania odcinków tej trasy mieszkańcy gminy Czernica będą narażeni na kilka lat utrudnień.
Odcinek łączący Siechnice z Łanami, a wraz z nim most przez Odrę w Łanach,jest już na ukończeniu. Oficjalny termin otwarcia to styczeń 2013 roku, ale – jak deklaruje wykonawca, czyli firma Skanska – będzie oddany już w czerwcu 2012. Powstanie wtedy tak potrzebna możliwość przejazdu samochodem przez Odrę pomiędzy mostem Grunwaldzkim a mostem w Oławie. Wielu kierowców będzie chciało z niej korzystać i ruch znacząco się w tym rejonie zwiększy, tyle że następny, północny fragment obwodnicy łączący Łany z Długołęką ma powstać najszybciej trzy lata później, więc do tego czasu ruch samochodów będzie się odbywał na dotychczasowych drogach.
Ostateczny przebieg odcinka WOW Łany–Długołęka nie jest jeszcze znany. Ten wcześniej planowany, prowadzący przez lasy łęgowe nad Widawą, znalazł się bowiem na obszarze chronionym programem Natura 2000 i Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która nadzoruje tę inwestycję, musi przygotować nowy projekt.
W wielu miejscach w gminie dogodną komunikację zapewnia jedynie własny samochód. Na komunikację zbiorową składają się dwie linie autobusowe Sevibusu i jedną Polbusu. Na dostanie się np. z Chrząstawy Wielkiej na pl. Grunwaldzki potrzebne jest około 40 minut. Można też wybrać dojazd PKP – czas przejazdu z Czernicy do Wrocławia Głównego to 25 minut. W dni robocze jest kilkanaście połączeń.
Rozrywka i kultura
Działalność kulturalną na potrzeby mieszkańców gminy prowadzą świetlice wiejskie, m.in. w Kamieńcu Wrocławskim, Gajkowie, Janowicach. Tradycyjnie wiele różnych imprez lokalnych odbywa się w remizach strażackich w Chrząstawie Wielkiej i Nadolicach Wielkich. Działają również gminne biblioteki.
Wiele dzieje się także w Łanach i Kamieńcu Wrocławskim za sprawą społecznego komitetu, który prężnie działa w gminie Czernica od powodzi w 1997 roku.
Interesującym obiektem kulturalnym położonym na terenie tej gminy jest jedyny w Polsce i jeden z czterech w Europie „Park Pokoju” znajdujący się we wsi Nadolice Wielkie. To miejsce, w którym pochowano 12 tysięcy żołnierzy niemieckich z zapomnianych cmentarzy i mogił zbiorowych rozsianych na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego. Nazwiska osób, które uda się ustalić, są wypisywane na granitowych płytach i wpisywane do specjalnej księgi pochowanych.
Spośród zabytków sakralnych znajdujących się na terenie gminy Czernica najcenniejszy jest gotycki kościół w Chrząstawie Wielkiej zbudowany w 1859 roku. Zaprojektował go znany architekt Alexis Langer, który jest także twórcą m.in. pasażu „Pokoyhof” – ciągu kamienic przy ul. Krupniczej, Włodkowica i św. Antoniego. Wieża tej świątyni ma 60,55 m.
To nie jedyny obiekt sakralny, o którym należy wspomnieć: w Gajkowie stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty z 1713 roku, a w Ratowicach kościół św. Antoniego. Z kolei w Wojnowicach znajduje się sanktuarium pod wezwaniem św. Wawrzyńca, a w ołtarzu głównym można zobaczyć relikwie tego świętego. W Dobrzykowicach na wieży zabytkowego kościoła z 1753 roku jest kartusz z herbem „Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą", którego część znalazła się w herbie gminy Czernica.
Miłośnicy historii wsi mogą zwiedzać muzeum – skansen rolny w Nadolicach Wielkich. Państwo Golinowscy, gospodarze obiektu, zgromadzili ponad 5 tysięcy ciekawych przedmiotów i sprzętów użytku domowego (m.in. misy, dzbany, maselniczki, elementy starych strojów kobiecych i męskich, stare pocztówki, dokumenty).
Zobaczyć też można rekonstrukcje warsztatów ginących już dziś zawodów: rymarza, kowala, szewca. Uzupełnieniem tych zbiorów są rzeźby ludowe wykonane w drewnie przez pana Golinowskiego i jego syna.
Sklepy
Na terenie gminy Czernica jak do tej pory nie ma wielu sklepów. Większe zakupy mieszkańcy muszą robić we Wrocławiu lub w Jelczu-Laskowicach. To się ma jednak zmienić. Jak podaje portal czernica.info, w przygotowaniu jest budowa supermarketu Tesco w Gajkowie. Odpowiedzialna za przygotowanie projektu jest pracownia AA Projekt z Rybnika. W ramach przedsięwzięcia na 0,4-hektarowej działce powstanie obiekt o powierzchni ok. 2 tys. m kw. To jedna z większych inwestycji na terenie gminy Czernica, która dla mieszkańców oznaczać będzie łatwiejszy dostęp do sklepu wielkopowierzchniowego. Najbliższe znajdują się we Wrocławiu (Centrum Korona) i Jelczu-Laskowicach.
Tereny zielone
Lasy zajmujące 20 proc. powierzchni gminy mieszczą się głównie na wschód i południe od Chrząstawy Wielkiej oraz w rejonie Wojnowic. Dwa inne większe obszary znajdują się w dolinie rzeki Odry, w pobliżu akwenu Bajkał i wsi Gajków.
Tereny leśne w sąsiedztwie mają również mieszkańcy Krzyków, Nadolic Wielkich i Jeszkowic. Szczególnie wartościowe przyrodniczo lasy porastają starorzecze rzeki Odry. Spotkać tu można głównie dęby, a poza tym jesiony i olchy.
Przyrodnicy udokumentowali występowanie w tych lasach rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Spośród ryb jest tu np. koza złotawa, znajdująca się na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wśród ptaków są bociany białe, które mają tu bardzo liczne gniazda, łabędzie nieme, żurawie, brzegówki krwawodzioby czy remizy. Są także inne zwierzęta, np. gacek brunatny, kuna domowa, gronostaj, łasica łaska czy bóbr.
Gmina Czernica zasobna jest w ciekawe tereny wodne. Przepływają tu Odra i Widawa, a w dolinie tej pierwszej występują duże i cenne przyrodniczo starorzecza. Niektóre z nich, takie jak Bajkał i obszar w rejonie Ratowic, były wykorzystywane jako wyrobiska materiałów budowlanych. Dzięki tej działalności powstały spore zbiorniki wodne. Bajkał od lat jest popularnym łowiskiem wędkarzy i miejscem rekreacji.
Poza tym w Nadolicach Wielkich, Chrząstawie Wielkiej i Ratowicach znajdują się duże stawy.
Edukacja
Na terenie gminy są cztery podstawówki: w Czernicy, Dobrzykowicach, Kamieńcu Wrocławskim i w Ratowicach. Do tego są dwa gimnazja: Nr 1 w Czernicy oraz Nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim. Ofertę edukacyjną uzupełnia Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa im. Piastów Śląskich i Publiczne Gimnazjum Nr 3) w Chrząstawie Wielkiej.
W Czernicy znajduje się przedszkole publiczne.
Sport i rekreacja
Teren gminy doskonale nadaje się do turystyki rowerowej, konnej i pieszej. Idealnymi do tego obszarami są kompleksy leśne w okolicach wsi: Chrząstawa Wielka, Chrząstawa Mała i Nadolice Wielkie. Dukty leśne są świetne dla cyklistów, ale także dla pieszych.
Jednak nie tylko po lasach przyjemnie się jeździ i spaceruje. Gmina Czernica położona jest nad Odrą, która jest również bardzo atrakcyjna pod względem rekreacyjnym.
Dla wrocławian okolice Czernicy wypoczynkowo kojarzą się przede wszystkim z jeziorkiem Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim. Łatwo do niego dojechać rowerem, dojść pieszo, a z wrocławskiego Sępolna i Biskupina można tam dotrzeć autobusem w zaledwie 45 minut. Jezioro jest dość spore i bardzo urokliwe. Zwiedzanie go z wody to wielka frajda. A można się tam też przecież dostać z miasta kajakiem – nie jest to wcale tak daleko.
Tereny gminy Czernica są wymarzone również dla wędkarzy. Jednym z popularnych miejsc jest wspomniany już Bajkał. Wędkarze korzystają też z łowisk komercyjnych dwóch stawów rybnych w Chrząstawie Wielkiej. Dużym powodzeniem u wędkarzy cieszą się takie miejsca, jak: tereny po wyrobisku piasku i żwiru w okolicach Czernicy oraz przepływająca rzeka Odra.
Ważny punkt na mapie sportowej gminy stanowi boisko w Wojnowicach, na którym odbywa się wiele imprez.
Warto wspomnieć o rodzinnym centrum rekreacji Familyfit w Kamieńcu Wrocławskim. Obiekt to połączenie siłowni, fitnessu i sali zabaw. Dzięki temu dzieci mogą się bawić, gdy ich rodzice ćwiczą. Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z pociechami jest także wioska indiańska Tipi Town w Kamieńcu Wrocławskim. Oferuje ona labirynt, małe zoo i minigolfa dla najmłodszych.
Biznes
Podstawowym bogactwem naturalnym gminy jest kruszywo naturalne, czyli piasek i żwir. Jednak największą firmą na terenie gminy są Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2. Produkuje się tu m.in. wozy dowodzenia, mikrotelefony, zespoły prądotwórcze czy rozgłośnie elektroakustyczne.
W Dobrzykowicach swoje siedziby mają drukarnia i deweloper Print oraz Zakład Syntezy Organicznej Synpeko s. j, który produkuje kosmetyki do pielęgnacji i mycia samochodów. W Ratowicach siedzibę ma Ventana Polska – oddział międzynarodowej Grupy Ventana, producenta konstrukcji okiennych i drzwiowych z PCV.
Podsumowanie
Czy warto zainteresować się przeprowadzką do gminy Czernica? Jeśli wziąć pod uwagę opinię innych, to nowe domy wyrastające jak grzyby po deszczu w Kamieńcu Wrocławskim, Łanach, Chrząstawie i Nadolicach już są odpowiedzią. Znaleźć tu można zarówno budynki inwestorów indywidualnych, jak i wiele osiedli budowanych przez firmy.
Przez trzy najbliższe lata gminę czekają ciężkie chwile, gdy otwarty będzie most przez Odrę do Siechnic, ale nie drogi dojazdowe do niego. Jednak po tym czasie atrakcyjność Czernicy będzie tylko rosnąć.
Przeczytaj także artykuły o powiązanej tematyce:
- Gmina obwodnic, zieleni i biznesu - Długołęka
- Między Wrocławiem a wzgórzami - gmina Wisznia Mała
- Uzdrowisko do zamieszkania - Oborniki Śląskie
- Na zachodzie są zmiany - gmina Kostomłoty i Miękinia
- Coraz więcej dróg prowadzi do Kątów - gmina Kąty Wrocławskie
- Południe się rozwija - gmina Kobierzyce i Żórawina
- Dynamizm Wrocławia, cisza przedmieść - gmina Siechnice
- Trzecie centrum Wrocławia
- Przewodnik Gdzie zamieszkać - Bardzo cichy zachód miasta
- Bliski zachód, czyli mieszkać w blokach
- Północ biznesem stoi
- Zielone południe Wrocławia
- Nieodkryta perła miasta
- Centrum: głośno bijące serce Wrocławia