Mebel jako użytkowe dzieło sztuki
Często nie przywiązujemy większej wagi do mebli. Owszem – są nam potrzebne; chcemy, żeby były trwałe, wygodne, pojemne i funkcjonalne. I tylko tyle. Traktujemy mebel czysto praktycznie, jako przedmiot codziennego użytku, dodatek idealnie wpasowany w otoczenie, często mało widoczny.
Można jednak na mebel popatrzeć inaczej. Potraktować go na równi z rzeźbą czy obrazem lub instalacją. Można wyrazić nim swoją osobowość – przecież mebel może stanowić element sztuki, który nada mieszkaniu charakter i sprawi, że wnętrze, z tego po prostu ładnego, stanie się wnętrzem interesującym, intrygującym. Wnętrzem, które powie nam coś więcej o swoim właścicielu.
Mianem sztuki użytkowej określa się najczęściej antyki, czyli meble pochodzące z minionych epok lub dekad, co jest najbardziej widoczne w powracającym trendzie na wzornictwo lat 20. i 60. Są jednak firmy, które tworzą meble wręcz jednostkowe, zaprojektowane z myślą o indywidualnym wnętrzu. W tym przypadku każdy egzemplarz mebla jest niepowtarzalny i ma unikatowe wartości.
Skąd inspiracje?
Przyroda
Pień lub kilkusetletnie drzewo wyjęte z wody – tak tworzy swoje meble Riva 1920. Do produkcji tych najbardziej oryginalnych wykorzystuje między innymi drzewo kauri wydobywane z jeziora w Nowej Zelandii, które liczy 50 tys. lat. W firmie tej powstają jedne z najbardziej niezwykłych drewnianych form artystycznych. Można śmiało powiedzieć, że twórcy tych mebli znają i pojmują drewno z całą jego głębią, co pozwala im przekraczać granice w ich projektowaniu i tworzeniu.
Klasyki wśród mebli
Są firmy, których meble już dziś znajdują się w słynnych muzeach na całym świecie, jak chociażby w MOMA w Nowym Jorku czy też w Victoria i Albert Museum w Londynie. Dla wielu osób klasyka staje się najlepszym wyjściem przy projektowaniu architektury wnętrza, ponieważ jest ponadczasowa i zawsze na topie.
Popkultura
Alternatywą dla mebli klasycznych mogą być niepospolite w formie meble z elementem popkulturowym. W kolekcji firmy Zanotta znajdują się meble, obok których nie można przejść obojętnie. Ich nietypowa, często zaskakująca forma, niestandardowe połączenia kolorów czy też nawiązania do współczesnej kultury i gra konwencjami sprawiają, że można je już dzisiaj zaliczyć do kanonu klasyków designu.
Ważny umiar
Trzeba jednak pamiętać o tym, że zaprojektowanie mieszkania z użyciem indywidualnych i jednostkowych elementów, takich jak oryginalne meble, nie jest łatwe. Z jednej strony bardzo łatwo o przekroczenie granicy subtelności i dobrego smaku, z drugiej – o stworzenie wnętrza przypominającego muzeum.
Kompletowanie mebli artystycznych wymaga sporej uwagi. Bardzo łatwo jest popełnić kicz poprzez zły dobór elementów i uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Meble, które są dziełem sztuki, wymagają przestrzeni. Nie powinno się też stawiać ich w zbyt dużej liczbie obok siebie, bo to właśnie pojedyncze okazy powinny odgrywać główną rolę. Dzieło sztuki – czy jest to mebel, obraz czy rzeźba – potrzebuje swobody i przestrzeni do ekspozycji. Tylko te dobrze wyeksponowane sprawią, że nasze wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Autor: Monika Bień-Königsman
www.galeria-wnetrza.pl