Kredyt hipoteczny last minute - jak go dostać?
Mieszkanie wybieramy miesiącami, jeśli nie latami. Oglądamy wiele lokali szukając zarówno miejsca idealnego dla nas, jak i przystępnego cenowo. Jak wiadomo, na takie połączenie niełatwo trafić, a gdy już się je znajdzie, zaczyna się wyścig z czasem. Ktoś może przecież "podkupić" nam wymarzone lokum! Jedną z ważniejszych kwestii jest w tym momencie uzyskanie kredytu hipotecznego. W tym przypadku nie możemy tracić głowy. Jak to zrobić? Radzą eksperci ze Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Kredyt to długoletni towarzysz
Kredyt hipoteczny to niejednokrotnie wysokie zobowiązanie, które przyjdzie nam spłacać przez wiele lat. Dlatego nie możemy ulegać pośpiechowi i musimy przeanalizować wszystkie warianty. Potem może okazać się, że dodatkowe koszty kredytowe przerosną oszczędności związane z wyborem idealnego mieszkania w świetnej cenie. Jakie parametry powinniśmy w pierwszej kolejności porównywać?
– Pod uwagę trzeba wziąć oczywiście cenę kredytu, ale nie tylko. Oferty różnią się także np. wymaganym wkładem własnym, sposobem wyliczania dostępnej kwoty kredytu czy ewentualnymi produktami dodatkowymi. Parametrów jest bardzo wiele, co powoduje, że nie da się wskazać jednej oferty, która byłaby najlepsza dla każdego – mówi Jarosław Sadowski, ekspert ZFDF, Expander. – Cóż z tego, że dana instytucja oferuje tani kredyt, jeśli nie możemy go uzyskać, gdyż nie mamy wymaganego przez bank 20% wkładu własnego. Inna oferta może być natomiast nieco droższa, ale bank zaakceptuje wkład wynoszący tylko 10%.
Na wizualizacji: Nowe Żerniki, Osiedle Rodzinne
Jeśli jednak naprawdę zależy nam na czasie, skorzystajmy z pomocy specjalistów. Doradcy kredytowi świetnie orientują się w aktualnych ofertach. Dzięki temu po wnikliwej analizie naszej sytuacji finansowej będą mogli sprawnie przygotować propozycje skrojne do naszych potrzeb. Na pewno będą przy tym szybsi od nas - osób, które na co dzień nie zajmują się tego typu zagadnieniami. Co więcej, oszczędzą nam również wycieczek po licznych bankach, których oddziały są zlokalizowane w przeróżnych częściach miasta.
Jakie jeszcze korzyści zapewni nam doradca? Może przygotować dla nas kompleksową analizę wszelkich kosztów związanych z kupnem nieruchomości, nie ograniczając się do samego kredytu. Pomoże także z wszelkimi dokumentami, od wypełnienia wielostronicowego wniosku, po podpisanie jeszcze dłuższej i bardziej skomplikowanej umowy.
Decyzja kredytowa - jak skrócić czas oczekiwania?
Wybór oferty, która nas interesuje to dopiero pierwszy krok. Kolejnym, po złożeniu stosownych dokumentów, jest oczekiwanie na decyzję banku. Może się ono przedłużyć się nawet do kilku miesięcy! Wydaje się, że tego nie przyspieszymy, wszystko leży bowiem w gestii pracowników banku. Nie jest to jednak do końca prawdą.
– W trakcie weryfikacji może się okazać, że pewne dokumenty wymagają uzupełnienia lub dodatkowego podpisu. Każda taka sytuacja powoduje wstrzymanie procedury i wydłużenie okresu oczekiwania na decyzję – mówi Anna Krzyżewska, ekspert ZFDF, Open Finance SA. – Dlatego też, jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy jak najdokładniej przygotować wniosek kredytowy. Wsparcie specjalisty w takiej sytuacji może być bardzo pomocne i pozwoli uniknąć ewentualnych przestojów. W skrajnych przypadkach błędy czy niedociągnięcia mogą wręcz skutkować decyzją odmowną i koniecznością złożenia wniosku w innym banku.
Na wizualizacji: Lokum Viva we Wrocławiu
Ilość i rodzaj dokumentów, które będziemy musili złożyć zależy od banku i naszej indywidualnej sytuacji finansowej. Z reguły mniej "papierologii" jest wymagane gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę i chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego.
Jeszcze jednak przed rozpoczęciem zbierania niezbędnych dokumentów, warto sprawdzić swoją sytuację finansową wysyłając zapytanie do BIK (nawet drobne zobowiązania takie jak zakupy ratalne mogą wpłynąć na decyzję kredytową, a w dodatku mogą wymagać dodatkowych zaświadczeń), a także wyeliminować tak banalne problemy jak kończący się termin ważności naszego dowodu tożsamości.
Sprawdź wszystko kilka razy
Mimo pośpiechu, który coraz częściej towarzyszy nam przy podejmowaniu ważnych życiowo decyzji, musimy zachować spokój. Kredyt będziemy musieli spłacać prawdopodobnie przez kilkadziesiąt lub przynajmniej kilka, kilkanaście lat. Czy nie warto teraz poświęcić nieco więcej czasu na dokładne przeczytanie umowy, zapoznanie się z kosztami i ryzkami, żeby później oszczędzić sobie kłopotów i frustracji?
Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm doradztwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy doradztwa finansowego.