Interesuje mnie

Kredyt dla zawodów zaufania publicznego

Osoby wykonujące tzw. zawody zaufania publicznego mogą liczyć na specjalne warunki, ubiegając się o kredyt hipoteczny. Polegają one bądź to na uproszczonej procedurze w banku, bądź na korzystniejszych warunkach cenowych.

Do takich profesji można zaliczyć m.in.: lekarza, adwokata, sędziego, radcę prawnego, doradcę podatkowego, rzeczoznawcę majątkowego, doradcę inwestycyjnego, architekta czy biegłego rewidenta, ale również nauczyciela.

W poszczególnych bankach listy zawodów zaufania publicznego mogą się różnić. Tylko część zalicza do tej grupy na przykład farmaceutów, rehabilitantów, naukowców, osoby piastujące ważne stanowiska w urzędach państwowych czy placówkach dydaktycznych. Ale są też banki, które nie traktują osób wykonujących takie zawody inaczej niż pozostałych klientów.

Warto zwrócić uwagę również na to, że część banków ogranicza się do tego, że dana osoba musi wykonywać zawód z listy, inne wymagają prowadzenia własnej praktyki, czyli posiadania kancelarii (adwokackiej, radcowskiej), biura doradztwa podatkowego czy gabinetu lekarskiego. W innych wystarczy dany zawód wykonywać – na przykład być lekarzem i pracować w szpitalu.

Preferencje, na jakie mogą liczyć osoby mające specjalne licencje zawodowe, sprowadzają się do uproszczonej procedury ubiegania się o kredyt oraz korzystniejszych warunków cenowych. Pierwsza z powyższych zasad stosowana jest zdecydowanie częściej niż druga.

Co prawda tańszy kredyt wydaje się czymś bardziej atrakcyjnym niż mniejsza biurokracja, ale nie można zapominać, że osoby, które wykonują zawody zaufania publicznego, w wielu wypadkach mają obowiązek prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a od takich kredytobiorców wymaga się standardowo większej liczby dokumentów niż od osób pracujących na etacie. W ich przypadku analiza kredytowa może też trwać znacznie dłużej.

Uproszczenie procedur może polegać na przykład na skróceniu okresu, z którego brane są dochody do obliczenia zdolności kredytowej. W niektórych bankach wybrane grupy zawodowe mogą liczyć na kredyt na oświadczenie, co oznacza, że nie muszą przedstawiać dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów (PIT, wyciągi z konta). Takie oferty mogą mieć jednak pewne ograniczenia (np. wyższy wkład własny i ograniczenie kwoty kredytu do 400 tys. zł).

 

Katarzyna Siwek, analityk Home Broker

Podobne artykuły