Jak porównywać oferty kredytowe?
Kupując na kredyt, zawsze musimy się spodziewać, że zapłacimy więcej niż w przypadku rozliczeń gotówką. O ile więcej? To zależy od tego, jaki produkt wybierzemy. Dotyczy to szczególnie kredytów mieszkaniowych.
Pierwszym parametrem rozważanym przez przyszłych kredytobiorców jest oprocentowanie. Jego wysokość jest powiązana z walutą kredytu. Oprocentowanie kredytów dewizowych jest znacząco niższe od złotówkowych, ale za to obciążone większym ryzykiem. Z tego powodu decydując się na takie rozwiązanie, trzeba sprawdzić, czy w trakcie spłaty wolno nam zmienić walutę kredytu i czy taka operacja nie jest obarczona prowizją. Obecnie banki bardzo rzadko udzielają kredytów w walucie.
Jeżeli dysponujemy znaczącym wkładem własnym, warto dowiedzieć się, czy instytucja finansowa w związku z tym nie obniży nam oprocentowania. Należy również poprosić o symulację rat dla różnych okresów kredytowania. Może się bowiem okazać, że z uwagi na stosunkowo niewielką różnicę w wysokości miesięcznych rat nie opłaca się zaciągać kredytu na dłuższy okres.
Koszt kredytu to jednak nie tylko płacone odsetki, dlatego przed podjęciem decyzji powinniśmy zebrać informacje o opłatach pobieranych przez bank czy pośrednika. Mogą to być należności za rozpatrzenie wniosku, za administrowanie rachunkiem kredytowym, wycenę nieruchomości czy nawet honorarium dla doradcy kredytowego. Przy wyborze kredytodawcy nie bez znaczenia jest wysokość prowizji pobieranej od kwoty udzielanego kredytu. Zdarza się jednak, że niska prowizja oznacza wysokie opłaty pobierane przy każdej zmianie warunków kredytu, a możliwości oferowane podczas spłaty oraz ich koszt są szczególnie ważne przy długich okresach kredytowania. Istotna jest chociażby m.in. możliwość wcześniejszej spłaty. Niektóre firmy pobierają bowiem prowizję za przedterminowe uregulowanie należności.
Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się o skutki wszelkich sytuacji, które mogą się nam przydarzyć. Jeżeli planujemy kupowany na kredyt dom modernizować, trzeba zwrócić uwagę na to, czy instytucja oferuje możliwość podwyższenia kredytu w trakcie trwania umowy. Zdarza się, że w przypadku trudnych okoliczności spłata kilku kolejnych rat może zostać odroczona. Dopuszczalna może być także prolongata spłaty kapitału lub odsetek. Czasami kredytobiorca jest zobowiązany do posiadania polisy na życie. Sprawdźmy więc, czy nie dotyczy to naszego przypadku i czy instytucja kredytująca ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem. Może to spowodować, że zapłacimy nawet o połowę niższą składkę.
Porównywanie ofert ułatwiają infolinie – można tam uzyskać informacje o wysokości rat, wymaganych dokumentach oraz wszelkich sprawach dotyczących konkretnego przypadku kredytu.