Jak kupić działkę pod budowę domu
Zanim zdecydujemy się na zakup działki budowlanej, warto zebrać jak najwięcej informacji o gruncie i jego dotychczasowym właścicielu oraz sprawdzić w gminnych planach zagospodarowania, co w przyszłości może powstać w sąsiedztwie
Własny kawałek ziemi
Podstawowe informacje o działce znajdziemy w kilku źródłach. Pierwszym z nich jest ewidencja gruntów prowadzona przez wydział geodezji starostwa, czyli tzw. kataster nieruchomości. Tutaj znajdziemy m.in. informacje o tym, kto jest właścicielem działki, jakie jest jej dokładne położenie i wymiary, klasa gruntu oraz czy jest to działka rolna czy budowlana.
Nie dla uprawy
Jeśli zaistnieje taka sytuacja, że działka w ewidencji gruntów figuruje jako rolna, to zgodnie z art. 11 ust. 4 Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę konieczne będzie uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolniczej lub leśnej. Przepisów ustawy nie stosuje się jednak do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast. Przepis ten, dodany do ustawy w 2008 roku, spowodował automatyczne, czyli z mocy prawa wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych położonych w miastach. W stosunku do nich nie ma obowiązku uzyskiwania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolniczej. Poza granicami miast będziemy musieli przeprowadzić postępowanie o wyłączenie działki z produkcji rolnej i uregulowanie opłaty za jej odrolnienie, którą można rozłożyć na raty. Dobrze wiedzieć, że nie musimy wyłączać z produkcji rolnej całej działki, a tylko obrys pod domem, ponieważ wyłączenie gruntu na cele budownictwa mieszkaniowego o powierzchni do 500 metrów kw. jest bezpłatne.
Z kolei jeśli kupujemy działkę, którą jeszcze poprzedni właściciel wyłączył z produkcji rolnej, to trzeba pamiętać o tym, że obowiązek uiszczania opłat rocznych za odrolnienie przechodzi na kupującego. Może zdarzyć się taka sytuacja, że działka w ewidencji gruntów figuruje jako rolna, chociaż została wyłączona z produkcji, bo poprzedni właściciel uzyskał decyzję o odrolnieniu. Takie orzeczenie przechodzi na nabywcę, ale razem z obowiązkiem ponoszenia opłat. Sprzedający musi poinformować o tym nabywcę przed sprzedażą.
W katastrze możemy również zapoznać się z wyrysem mapy ewidencyjnej, który pokazuje położenie danej nieruchomości względem nieruchomości sąsiednich, a także usytuowanie budynków i budowli na nieruchomości.
Mapy katastralne dla Wrocławia można przeglądać na stronie internetowej: http://wms.zgkikm.wroc.pl/wms/,
a dla powiatu wrocławskiego na stronie: http://www.wrosip.pl/index.php.
W katastrze dowiemy się również, jaki jest numer księgi wieczystej prowadzonej dla interesującej nas działki. Nie należy poprzestawać na obejrzeniu samego jej odpisu, który oczywiście może pokazać nam sprzedający, koniecznie trzeba ją sprawdzić osobiście lub zlecić to prawnikowi.
Przed kupnem działki warto zebrać o niej i o jej właścicielu jak najwięcej informacji