Interesuje mnie

Istne cacko

Czy mieszkanie na strychu w budynku z 1928 roku może być atrakcyjną propozycją dla osób poszukujących niestandardowego lokum? Czy adaptacja pozwoliła stworzyć w tym miejscu wygodny i funkcjonalny lokal? Odpowiedź na te pytania pomoże znaleźć analiza eksperta.

 

Nieruchomość opisywana w tym miesiącu to mieszkanie powstałe po zaadaptowaniu strychu w budynku piętrowym, czyli kondygnacja stanowiąca właściwie drugie piętro. Jest to jakby zabudowa bliźniacza, w której w obu połowach są po cztery mieszkania. Elementy konstrukcyjne w całym domu są w dobrym stanie technicznym, a fundamenty wyposażone w izolacje przeciwwilgociowe.

 

Dobrze przemyślane

Mieszkanie na poddaszu zostało wykonane kilka lat temu. Zostało ono dobrze zaprojektowane, a wykonawcy nie oszczędzali na materiałach. Dzięki temu w miejscu części dawnego strychu powstało piękne, funkcjonalne lokum, odpowiadające współcześnie obowiązującym standardom. Na całość składa się: przedpokój, kuchnia i wysoki pokój dzienny z kominkiem, stanowiące przestrzeń otwartą. Wydzielona jest sypialnia, ubikacja i łazienka. Mieszkanie wyposażone jest we wszystkie niezbędne media, czyli: energię elektryczną, centralne ogrzewanie (gazowe), wodę i kanalizację. Jednym słowem jest to przytulne, wygodne i nowoczesne gniazdko na poddaszu.

 

Drobiazgi do poprawienia

Przy remoncie popełniono kilka błędów, które nie mają wpływu na wartość mieszkania, ale ich poprawienie ułatwi bezpieczną i wygodną eksploatację. Po pierwsze brakuje wentylacji grawitacyjnej w kuchni i pokoju dziennym. Aby ją wykonać, należy przebić otwór w suficie, założyć kratkę wentylacyjną wywiewną i rurą wyprowadzić ponad dach. Podobnie należy postąpić w ubikacji, w łazience i w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany kocioł gazowy do centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Po drugie nie przewidziano dopływu powietrza niezbędnego do spalania gazu. Aby je doprowadzić, wystarczy wybić otwór średnicy 24 cm w ścianie oddzielającej pomieszczenie z kotłem od strychu. Po trzecie w drzwiach wejściowych do ubikacji i łazienki brakuje normatywnych otworów nawiewnych. Dla zabezpieczenia przed włamaniem drzwi wejściowe do mieszkania należy wyjąć razem z futryną i osadzić ponownie w odwróconej pozycji. Chodzi o to, żeby zawiasy były schowane we wnętrzu. Ostatnia rzecz, jaka wymaga poprawy, to zainstalowanie wkładu kominowego odprowadzającego spaliny z kotła gazowego. Brak wkładu może spowodować zawilgocenie komina murowanego z cegły i stropów położonych niżej. Jak widać, wszystkie wymienione niedociągnięcia stosunkowo łatwo poprawić.

 

Wspólne znaczy niczyje...

Oprócz własności indywidualnej w budynku jest jeszcze własność wspólna, taka jak: dach, strych, piwnice, pralnia i elewacje. Ponieważ część wspólna obciąża każde mieszkanie proporcjonalnie do jego powierzchni użytkowej, niniejsza ocena obejmuje także te elementy. Oceniając ogólnie, trzeba stwierdzić, że niestety część wspólna jest zaniedbana i wymaga:

- wymiany poszczególnych dachówek (połamanych)

- wykonania włazu dachowego z drabinkami wejściowymi nad omawianym mieszkaniem

- likwidacji masztów antenowych przy kominach

- konserwacji więźby dachowej

- uporządkowania odprowadzenia wód opadowych z dachu

- naprawy drobnych pęknięć murów

- zlikwidowania ocieplenie ściany szczytowej supermą i wykonania ocieplenia wszystkich ścian zewnętrznych budynku

- wykonania izolacji przeciwwilgociowej w piwnicy – istniejąca nie chroni dobrze

- ukształtowania terenu przy budynku od strony ogrodu

Ponieważ wszystkie mieszkania w budynku zostały wykupione na własność, decyzje dotyczące spraw remontowych musi podjąć wspólnota mieszkaniowa.

Podobne artykuły