Eklektyzm - udany związek tradycji z nowoczesnością
Eklektyzm – jako zjawisko historyczne – w architekturze i sztuce występował od zawsze, szczególnie w czasie formowania się nowych tendencji stylowych. Polegał on na łączeniu różnych elementów zaczerpniętych z minionych epok. Tak było kiedyś. A dziś? Eklektyzm znowu powrócił, już jakiś czas temu, i ma się dobrze. We wnętrzach jest połączeniem elementów i form z różnych epok (najczęściej tych klasycznych) ze współczesnym wyposażeniem. Można też działać odwrotnie, czyli do wnętrza na wskroś nowoczesnego, wręcz minimalistycznego wstawiamy antyki, stare olejne obrazy czy też tkaniny i dywany.
Eklektyzm – udany związek tradycji z nowoczesnością
Godzenie sprzeczności
Wnętrze nowoczesne z kryształowym żyrandolem, Zanotta
Popis dla wyobraźni plus wyczucie i intuicja
Eklektyzm w aranżacji wnętrz daje nam ogromne pole do popisu. Nie ma tutaj jasno ustalonych wzorców i reguł – wszystko zależy od wyczucia, intuicji i smaku. Oczywiście ważne jest, aby nie przesadzić i nie pomieszać zbyt wielu epok, bo wtedy powstanie wrażenie chaosu. Najlepiej zastanowić się na początku, jaki efekt chcemy uzyskać, co będzie kluczem do aranżacji: czy gama kolorystyczna, czy zbiór obrazów, czy też główny mebel, który wytyczy kierunek.
Takie aranżacje to cała gama możliwości. Często najciekawsze efekty dają zestawienia na pierwszy rzut oka wręcz absurdalne, pozornie niepasujące do siebie, jak chociażby nowoczesne i proste w formie meble wypoczynkowe z wnętrzem z bogatą, XIX-wieczną sztukaterią i kominkiem o klasycystycznej formie lub minimalistyczna biała łazienka z lustrem w bogato zdobionej, rokokowej ramie. Eklektyzm to również dobry pomysł na wnętrze dla osób, które nie mogą się zdecydować, czy postawić na współczesny klimat, czy też podkreślić sentymentalny lub historyczny charakter przestrzeni.
Połączenie tradycyjnej stolarki z nowoczesnością, Zanotta
Jak łączyć, aby wyszło ze smakiem
Wnętrza w starych kamienicach nabiorą nowego wyrazu, jeśli dodamy do nich meble o współczesnych formach lub nowoczesne, abstrakcyjne malarstwo. Zestawienie antyków z nowoczesnymi meblami może również przynieść niezwykły efekt. Stary, ciężki kredens w połączeniu ze stołem i krzesłami o prostych, nowoczesnych liniach nabierze całkiem nowego charakteru, a mieszkanie zyska to „coś”.
Klasycyzujące wnętrze z Togo; Ligne Roset
Natomiast wnętrze w budynku o całkowicie nowoczesnej bryle architektonicznej stanie się oryginalne, jeśli współczesne w formie meble o prostych liniach połączymy na przykład z meblami z epoki secesji o płynnych, falistych liniach. Można także postawić na aranżacje niemal wyłącznie historyczne. Ściany, dekoracje, meble będą wtedy mocno stylizowane i utrzymane np. w klimacie klasycyzmu czy też rokoko. Tylko pojedyncze elementy, takie jak: dodatki, mebel lub lampa pozwolą zakwalifikować wnętrze jako eklektyczne. Na drugiej szali znajdują się wnętrza na wskroś nowoczesne, do których wstawimy pojedynczy mebel o klasycznej formie. Tutaj często świadomie zahaczamy o kicz, patrząc na wnętrze z przymrużeniem oka. Jeszcze inny sposób na eklektyzm to wzory, faktury i kolory. Tapicerka zachowanych z minionej epoki mebli wypoczynkowych może być zatem w nowoczesnych wzorach i kolorach, a krzesła wykonane z najnowocześniejszych tworzyw mogą przybierać formy typowe dla XVIII lub XIX wieku.
Idealne połączenie, Cor
Proporcje i równowaga to podstawa sukcesu
Eklektyzm to przepis na wnętrze wysmakowane, nieoczywiste, świadczące o wyobraźni właścicieli, ale pod warunkiem, że znajdziemy złoty środek – potrzebny, aby utrzymać równowagę pomiędzy przeszłością a współczesnością. Jeśli jednak boimy się sami eksperymentować, a eklektyzm przyciąga nas swoim urokiem, zaprośmy do współpracy architekta wnętrz. On pomoże nam w uzyskaniu pożądanego efektu. Kiedy bowiem stare przeplata się z nowym w najróżniejszych proporcjach, określenie niebanalne wnętrze nabiera prawdziwego znaczenia.
Autor: Monika Bień-Königsman
www.galeria-wnetrza.pl