Interesuje mnie

Czym grozi zerwanie umowy z pośrednikiem, który sprzedaje naszą nieruchomość?

Chcąc sprzedać mieszkanie lub dom często niezbędnym będzie skorzystanie z usług pośrednika. Samodzielnie bardzo trudno będzie nam sprawnie znaleźć kupca, a także dopełnić wszystkich formalności. Co zrobić jeśli zmienimy zdanie i będziemy chcieli zerwać obowiązującą umowę? Pamiętajmy, że w takiej sytuacji grozić nam mogą poważne konsekwencje. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć taki krok i nie decydować się na niego pochopnie.

 

 

Umowa, którą zawieramy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, to umowa o świadczenie usług. Agent ma za zadanie w naszym imieniu sprzedać nieruchomość, co stanowi swego rodzaju zlecenie. Z tego powodu, stosując się do odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego regulujących tego typu umowy, sprzedawca może wypowiedzieć umowę pośrednikowi tylko z ważnych powodów.

 

Dom na sprzedaż

 

Jakie konsekwencje grożą nam za zerwanie umowy z pośrednikiem?

Przede wszystkim będziemy musieli zwrócić mu koszty wszystkich poniesionych przez niego działań dla sprzedania naszej nieruchomości. W zależności od konkretnych zapisów zawartych w umowie, może być również konieczna częściowa wypłata wynagrodzenia pośrednikowi. Należna jest zwykle taka kwota, która odpowiadać będzie temu, co do tej pory wykonał dla znalezienia kupca na naszą nieruchomość. Często jednak wynagrodzenie to w przypadku biur nieruchomości prowizja od sprzedaży - w takim wypadku oczywiście zrywając umowę agent nie otrzyma z tego tytułu nic.

 

Kiedy można zerwać umowę?

Przepisy mówią tutaj o ważnych powodach. Niestety nigdzie nie sprecyzowano co to dokładnie oznacza. Na pewno będzie to zupełnie co innego dla każdej ze stron. Z tego powodu gdy pośrednik i sprzedawca nie potrafią dojść do porozumienia, sprawa trafia do sądu, a ten postara się sprawiedliwie sprawę rozstrzygnąć.

 

Gdy jednak widzimy znaczące uchybienia w pracy agenta, który zajmuje się naszą nieruchomością, nie należy udawać, że problem nie istnieje. W pierwszej kolejności warto ustalić z pośrednikiem termin nadrobienia zaległości. Najlepiej zrobić to pisemnie wraz z informacją o tym, że jeśli agent nie wykona naszych postulatów, będziemy zmuszeni rozwiązać umowę. Co więcej, jeśli udowodnimy pośrednikowi, że działał na naszą szkodę, możemy również domagać się jej naprawienia.

 

Źródło: Saveinvest Sp. z o. o. www.grunttozysk.pl

 

Podobne artykuły