Zmiany w podatkach i opłatach osiedlowych
Nowy rok przyniesie kilka zmian w podatkach. Jedną z nich jest zmiana sposobu liczenia powierzchni wspólnej w budynkach mieszkalnych.
– Dotychczas było tak, że udział w płaceniu podatku od części wspólnej był niewielki. Jakbyśmy policzyli udziały wszystkich mieszkańców, to nie wychodziło 100% - a od całości powierzchni budynku podatek należy zapłacić. Tymczasem zmiany, które wprowadza ustawodawca od 2016 roku spowodują, że ten podatek dla mieszkańców będzie nieco wyższy - tłumaczy Paweł Banasik, doradca podatkowy.
Źródło: foter.com
Zmiany, które wejdą w życie od 2016 roku, będą niekorzystne dla przedsiębiorców, bo to ich dotyczył największy problem.
Część przedsiębiorców korzystała z tego przepisu w taki sposób, że w ramach posiadanych majątków – szczególnie dużych budynków – wyodrębniali lokale i podatek od części wspólnej był znacznie niższy, ponieważ stosunek powierzchni małego lokalu do powierzchni całego budynku był niewielki. To prowadziło do skrajności, w których część wspólna budynku opodatkowana była tylko w 10% albo jeszcze mniej. Ta zmiana, która jest niekorzystna dla osób fizycznych, głownie miała na celu ukrócenie tego rodzaju ‘optymalizacji’ podatków przez przedsiębiorców.
Dla pozostałych mieszkańców zmiana ta oznacza więc podwyższenie podatku jedynie o kilka złotych w ciągu roku.
Inne zmiany
Od nowego roku pojawi się też zmiana, która ucieszy właścicieli miejsc postojowych w garażach.
– Współwłaściciele garażu płacić będą podatek od nieruchomości jedynie za swoje miejsce postojowe. Oznacza to, że nie będą – jak do tej pory – solidarnie odpowiadać za swoje długi - wyjaśnia Katarzyna Miazek z Tax Care. – Do końca 2015 roku, nawet jak zapłaciliśmy przypadającą za nasze miejsce postojowe część, ale pozostała również ta niezapłacona, to organ podatkowy mógł nas wezwać do zapłaty. Od 2016 roku gmina będzie mogła ścigać tylko tych, którzy nie uregulowali swojego zobowiązania.
Zgodnie z nowymi przepisami, zniknie także możliwość płacenia podatku w kwartalnych ratach, jeżeli roczna wartość podatku od nieruchomości nie przekracza 100 zł. Wówczas terminem płatności będzie 15 marca.
Źródło: polskieradio.pl