Zmiany w MdM
Kilka dni temu Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi zwanej programem MdM. Lada dzień, po uprawomocnieniu się ustawy (vacatio legis), zmiany wejdą w życie.
W pierwszym roku funkcjonowania MdM z puli 600 mln zł przeznaczonych na ten cel wydano zaledwie 1/3 pieniędzy, co skłoniło do przemyślenia zasad projektu i dostosowania ich do realnych potrzeb klientów rynku nieruchomości.
Jakie zmiany nas zatem czekają? Oto najważniejsze z nich:
– włączenie do programu nieruchomości z rynku wtórnego oraz lokali powstałych w wyniku przebudowy czy adaptacji
– wzmocnienie prorodzinnego oddziaływania programu poprzez zniesienie wymogu nieposiadania wcześniejszego mieszkania oraz limitu wieku dla rodzin z minimum trójką dzieci; dodatkowo podwyższono mnożnik dofinansowania (do 30%) i wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego (z 50 do 65 m kw.)
– zwiększenie udziału w programie osób niemających zdolności kredytowej, co otwiera możliwość nabycia mieszkań z dofinansowaniem przez narzeczeństwa i osoby pozostające w nieformalnych związkach partnerskich
– wysokość dofinansowania zostanie uzależniona od liczby dzieci (przy jednym dziecku dofinansowanie wyniesie 15%, przy dwójce – 20%, natomiast osoby niewychowujące potomstwa mogą ubiegać się o dopłatę w wysokości 10%)
Źródło: mieszkaniedlamlodych.com