Wyścig do chmur, czyli najwyższy budynek świata!
Wyścig na drapacze chmur trwa w najlepsze. Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej i osiągają coraz większe wysokości. Sytuacja na tym rynku jest wyjątkowo dynamiczna, bo te, które jeszcze niedawno znajdowały się w czołówce najwyższych budynków świata, w ciągu kilku kolejnych lat będą musiały ustąpić miejsca kolejnym olbrzymom, które są właśnie planowane lub już budowane.
Miano najwyższego budynku globu dzierży od 2007 r. Burj Khalifa. Sięga on 829 metrów, na których mieszczą się 163 piętra użytkowe. Wieżowiec mieści w sobie wiele funkcji. Znaleźć tu można luksusowe powierzchnie mieszkalne, sklepy, restauracje, a najniższe piętra wieży zajął pierwszy na świecie Armani Hotel, zaprojektowany przez Giorgio Armaniego. Wokół dominanty powstało wiele innych obiektów o charakterze komercyjnym (centrum handlowe, biurowce, hotele), ale i rekreacyjnym (jezioro i 11-hektarowy park). Nie dziwi więc fakt, iż budynek stanowi obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania Dubaju i jeden z najbardziej widocznych przejawów możliwości i ambicji Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Na zdjęciu budynek Burj Khalifa.
W najbliższych latach Burj Khalifa może jednak utracić prestiżowy tytuł. Obecnie rywalizacja rozgrywa się na Bliskim Wschodzie. Saudyjczycy rozpoczęli już budowę Jeddah Tower, drapacza chmur, który ma być wyższy o niemal 200 m od aktualnego lidera. Budowa ma zakończyć się w 2020 r., a najwyższy budek na świecie ma stać się centrum zupełnie nowego miasta (Kingdom City) o charakterze biznesowo-willowym i powierzchni 5 km2.
Ale na tym wyścig w górę z pewnością się nie zakończy. Plany wzniesienia najwyższego budynku na świecie ma chociażby gubernator irackiego miasta Basra. Do 2025 r. zamierza on rozbudować miasto o kompleks budynków The Bride, którego centrum stanowiłyby cztery połączone wieże. Wysokość najwyższej wraz z anteną miałaby sięgnąć 1 152 m. W zamyśle projektantów wieże miałyby stać się pionowym miastem w mieście.
Dla porównania najwyższe budynki w Polsce - Pałac Kultury i Nauki, Warsaw Spire, Warsaw Trade Center czy Sky Tower we Wrocławiu - sięgają "zaledwie" dwustu kilkudziesięciu mętrów.
Źródło: forsal.pl