Interesuje mnie

Wrocławskie tajemnice - Tarnogaj

Koniec lat 20. XX wieku to dla Wrocławia między innymi uruchomienie największej i najnowocześniejszej gazowni w Europie. Umiejscowiona została na Tarnogaju - osiedlu ciekawym i tajemniczym.

 

Fot: Lokum Deweloper

 

Gazownia to budowla zaprojektowana z romachem. Była w zasadzie całym kompleksem budynków, w których zainstalowano nowoczesne jak na tamte czasy urządzenia, np. wagę wagonową czy bunkier węglowy na 30 ton węgla. 

Dzięki jej powstaniu całe osiedle zaczęło rozwijać się szybkim tempem - Tarnogaj, który wcześniej był podwrocławską wsią, został włączony do miasta. Wzniesiono budynki mieszkalne dla robotników i pracowników gazowni. Wtedy to powstało prawie 150 charakterystycznych dla tej części Wrocławia domów jednorodzinnych. Dzięki temu, a także dalszej rozbudowie, osiedle stopniowo przekształciło się z typowo przemysłowego na mieszkalne.

 

Fot: Fotopolska.eu

 

Historia Tarnogaju jest jednoznacznie kojarzona z gazownią, a niewiele osób zna inne ciekawostki związane z losami tych terenów. Dawniej w okolicach znajdowały się uprawy rolne. Przed 1945 rokiem stał na Tarnogaju nawet średniowieczny młyn, który niestety nie przetrwał wojny. Innym mało znanym, ale interesującym faktem są znane badaczom plany stworzenia tutaj obozu pracy dla więźniów politycznych.

 

Wrocław to wiele podobnych historii. Wszystkie są ciekawe, a duża część - niezwykle tajemnicza. Lokum Deweloper postanowił przybliżyć je mieszkańcom Dolnego Śląska. Zaprasza do nagranego przez siebie materiału, w którym historyk sztuki - dr Łukasz Krzywka i przewodnik miejski - Bronisław Zathey opowiadają o dawnym Tarnogaju:

 

Historia Tarnogaju w filmowej odsłonie [video]

 

Źródło: Materiały Lokum Deweloper