Interesuje mnie

Wolne Tory – nowe oblicze nieużytków kolejowych w Poznaniu

Wiemy już, jak będzie wyglądał teren poznańskich Wolnych Torów – władze miasta oraz PKP S.A. wyłoniły właśnie zwycięzcę konkursu "Projekt urbanistycznego zagospodarowania terenów Wolnych Torów w Poznaniu". Mają być wizytówką Poznania – piękną i nowoczesną przestrzenią.

 

Wolne Tory to dobrze znana mieszkańcom część Poznania, na którą składają się przede wszystkim pokolejowe tereny pomiędzy torowiskami stacji Poznań Główny, a ulicami Matyi, Przemysłową i tyłami zabudowań Wildy przy ul. Roboczej.

 

 


Wolne Tory - projekt zagospodarowania terenu. Źródło: poznan.naszemiasto.pl

 

 

W sumie cały teren Wolnych Torów zajmuje przestrzeń bliską 130 ha, na której królują w dużym stopniu rozebrane i nieeksploatowane dawne torowiska odstawcze i ładunkowe. Przecinający miasto na pół obszar nieużytków kolejowych straszy mieszkańców i turystów. To jednak ma się zmienić - dzięki wspólnej inicjatywie miasta i władz kolei miejsce to stanie się w ciągu kilku lat nowoczesną dzielnicą, w której obok kompleksu budynków nie zabraknie miejsca na przestrzeń publiczną, tereny zielone i rekreacyjne.

 

Zwycięskim projektem w konkursie na aranżację terenu Wolnych Torów okazała się praca architektów z warszawskiej pracowni MAU - Mycielski Architecture&Urbanism. Zespół ten w dwuetapowych zmaganiach pokonał 79 konkurencyjnych projektów.

 

 


Wolne Tory - projekt zagospodarowania terenu. Źródło: poznan.naszemiasto.pl

 

 

Wolne Tory według koncepcji pracowni MAU mają stać się terenem pełnym zieleni, o atrakcyjnym ukształtowaniu skali budynków z nawiązaniem do przemysłowo-kolejowej historii tego obszaru. Dużą zaletą projektu jest integracja planowanej dzielnicy z Łazarzem i Wildą, w tym także planowany układ komunikacji kołowej i tramwajowej. Ma być to także teren bezpieczny i przyjazny pieszym i rowerzystom.

 

 


Wolne Tory - projekt zagospodarowania terenu. Źródło: poznan.naszemiasto.pl

 

 

Kiedy projekt ma szansę na realizację? To kwestia 2-3 lat, tyle bowiem najpewniej potrwa uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, których podstawą będzie zwycięski projekt.

 

W nowej dzielnicy powstanie około 10 tys. mieszkań, a zatrudnienie znajdzie blisko 13 tys. pracowników.

 

Źródło: poznan.naszemiasto.pl