Interesuje mnie

Wciąż za mało mieszkań w Polsce

"Property Index: Overview of European Residential Markets 2015" to coroczny raport przygotowywany przez firmę Deloitte. Zawiera on charakterystykę rynku mieszkaniowego w siedemnastu europejskich krajach, analizuje czynniki wpływające na rozwój sektora nieruchomości oraz porównuje pod ich względem poszczególne państwa.

 

Punktem wyjścia do rozpoczęcia analizy jest przyjrzenie się dynamice wzrostu PKB i podkreślenie w ten sposób silnego związku pomiędzy aktualną kondycją gospodarczą kraju i sektora nieruchomości. W Polsce w 2014 roku wynosił on 3,4%, co oznacza, że był prawie trzykrotnie wyższy od europejskiej średniej (1,3%).

 

Deficyt mieszkaniowy

 

Pomimo wzrostu gospodarczego i stosunkowo dużej ilości mieszkań, które powstały w naszym kraju w ciągu ostatniego roku, pod względem liczby przypadających mieszkań na 1000 mieszkańców Polska znajduje się nadal na szarym końcu zestawienia. W 2014 roku w Polsce było to jedynie 360 mieszkań - gorzej pod tym względem wypada tylko Irlandia (342).
Dla porównania, w krajach takich jak Rumunia, Węgry czy Czechy na obywateli przypada ich znacznie więcej - od 441 do 458 mieszkań na każde 1000 mieszkańców.

 

Źródło: pixabay.com

 

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Infrastruktury, statystyczny deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi obecnie ok. 0,5 mln. Jednakże w porównaniu z danymi sprzed 2-3 lat liczba ta jest trzykrotnie niższa. Z jednej strony ma to związek z dużą aktywnością deweloperów, a z drugiej z wpływem emigracji zarobkowej Polaków na spadek popytu.


Mała powierzchnia, dobry standard

 

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania przypadająca w Polsce na 1 osobę jest jedną z najniższych w Europie i wynosi 26,3 m2, przez to ponad 40% osób mieszka w nieruchomości uznawanej w Europie jako przeludniona. Jednak dzięki dużej ilości nowych inwestycji, standard mieszkań w naszym kraju przewyższa ten z Niemiec, Francji czy Anglii.

 

Wysokie ceny

 

Porównując średnie ceny mieszkań w UE, od razu nasuwa nam się ogromna przepaść pomiędzy najtańszymi a najdroższymi. Cena metra kwadratowego w Rosji czy Polsce wynosi około 1000€, a w Wielkiej Brytanii czy Francji nawet pięć razy więcej.

Warto jednak wziąć pod uwagę stosunek wynagrodzeń do cen nieruchomości. Pod tym względem Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem dostępności cenowej mieszkań, czyli stosunkiem średniej płacy do średniej ceny 1 m kw. mieszkania.
 

 

Źródło: deloitte.com, biznes.interia.pl