Interesuje mnie

W Krakowie deweloperzy dają spore rabaty

Krakowscy deweloperzy nie mogą narzekać na sprzedaż lokali. Dane firmy REAS wskazują, że od stycznia do marca 2015 r. nowe mieszkanie kupiło o 34% więcej krakowian niż w IV kw. 2014 r. Mimo bardzo dobrej sprzedaży, widoczna jest spora różnica między średnią ceną transakcyjną i ofertową krakowskich mieszkań. Świadczą o tym dane, które zebrał Narodowy Bank Polski.

 

Na wizualizacji krakowska inwestycja Graffit House. Źródło: strona internetowa firmy Bryksy 

Na podstawie informacji opublikowanych przez NBP można sprawdzić, jaka była różnica pomiędzy średnią ceną ofertową i transakcyjna w zależności od powierzchni mieszkań (patrz poniższa tabela). W przypadku typowych lokali deweloperskich (41 mkw. – 60 mkw.) ta wartość wynosiła 7,80%. Dla mieszkań z innych kategorii metrażu analogiczny wynik był znacznie wyższy. Taka zależność jest logiczna, ponieważ lokale o powierzchni 41 mkw. – 60 mkw. sprzedają się najlepiej. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku największych mieszkań (powyżej 80 mkw.) różnica średniej ceny ofertowej i transakcyjnej wynosiła prawie 19%. Analogiczna wartość dla lokali deweloperskich o powierzchni 61 mkw. – 80 mkw. również była bardzo wysoka (17,30%). 

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych NBP (Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2015 r.)