Interesuje mnie

Tak dobrze nie było od 2009 roku

Kończący się właśnie 2015 rok firmy deweloperskie mogą opisać jako niezwykle udany. Inwestorzy działający na polskim rynku nieruchomości nie zwalniają bowiem tempa.  Prawie 95 tys. pozwoleń na budowę w ciągu ostatnich 12 miesięcy – tak dużo nie chcieli budować od wiosny 2009 r.

 

W listopadzie rozpoczęli 8201 nowych budów (o 40,5 proc. więcej niż przed rokiem) i wystąpili o pozwolenia na wybudowanie kolejnych 7502 (wzrost o 27,4 proc. r/r) mieszkań – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Jak policzył Home Broker, przez ostatnie 12 miesięcy firmy budujące mieszkania na sprzedaż rozpoczęły budowę 83,7 tys. lokali (wzrost o 24,2 %) i otrzymały 94,8 tys. pozwoleń na budowę (wzrost o 23,6 %). Obie wartości są najwyższe od wielu lat. Nawet przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej firmy nie rozpoczynały tylu budów.

 

Lazurowy Park Bronowice, nieruchomości Kraków, mieszkania Kraków

Lazurowy Park Bronowice - jedna z inwestycji, w których sprzedaż mieszkań rozpoczęła się w 2015 roku. Źródło: Atal S.A.

 

Mimo podniesionego obowiązkowego wkładu własnego (od 1 stycznia 2015 r. było to 10 proc., a wcześniej 5 proc.), w pierwszych trzech kwartałach banki udzieliły o 1,9 %. więcej kredytów mieszkaniowych niż w analogicznym okresie 2014 r. Wiele osób posiłkowało się programem Mieszkanie dla Młodych, z którego dofinansowanie jest liczone jako wkład własny. Od września popularność programu znacząco wzrosła, bo włączono do niego rynek wtórny, a dodatkowo zwiększyły się kwoty i dostępność nieruchomości dla rodzin wielodzietnych. Program stymulował rynek mieszkaniowy i tak powinno być także w kolejnych kwartałach, szczególnie że wymagania co do wkładu własnego będą od początku roku jeszcze wyższe.

 

Deweloperzy planują kolejne inwestycje m.in. dlatego, że liczą na popyt ze strony inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Osoby indywidualne decydują się na ten krok, bo jest to atrakcyjna alternatywa do bankowych lokat i obligacji skarbowych, których aktualne oprocentowanie trudno nazwać konkurencyjnym.

 

Źródło: forsal.pl