Rewitalizacja - nie reprywatyzacja
Reprywatyzacja i rewitalizacja - choć są to słowa podobne, ich znaczenie jest całkiem inne. Mylenie tych dwóch pojęć jest szkodliwe nie tylko dla wizerunku rynku nieruchomości, ale przede wszystkim, może wprowadzać mieszkańców odnawianych budynków w poważny błąd.
Projekt planowanej rewitalizacji warszawskiej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 36. Źródło: Fenix Group
Czym jest rewitalizacja?
Rewitalizacja rozumiana jest jako system działań mających na celu przywracanie do życia i zrównoważony rozwój określonych terenów i obszarów, które utraciły dotychczasowe funkcje społeczne czy gospodarcze. Jej celem jest ożywienie miast, zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego terenów zdegradowanych czy miejskich poprzez odnowę takich miejsc i dzielnic mieszkaniowych - zwłaszcza zabytkowych. Prowadzone są również działania pozwalajace na zagospodarowanie obiektów i terenów poprzemysłowych, poprzez zmianę dotychczasowych funkcji na gospodarcze, społeczne, edukacyjne, zdrowotne, rekreacyjne czy turystyczne.
Rewitalizacja a reprywatyzacja
W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o reprywatyzacji starych kamienic - szczególnie tych w Warszawie. Jednak nie należy mylić tego pojęcia z działaniami mającymi na celu przywracanie do życia wiekowych i ważnych dla społeczeństwa budynków. Używanie zamiennie tych dwóch terminów sprawiło, że na rynek zajmujący się rewitalizacją spadła fala krytyki i negatywnych komentarzy. Powinniśmy pamiętać, że rewitalizacja łączy się z denacjonalizacją jedynie możliwością odnowy takich obiektów.
Aby zapobiec takim pomyłkom i pomóc dostrzec pozytywne aspekty tego procesu, z inicjatywy jednego z inwestorów - Fenix Group - powstała strona www.MapaRewitalizacji.pl. Pokazuje ona na czym polega proces takiej odbudowy oraz przedstawia mapkę i listę budynków, którym owa Spółka przywraca dawne piękno razem ze zdjęciami lub wizualizacjami.