Interesuje mnie

ReGen Village - szklane domy rodem z wizji Cezarego Baryki

Duńczycy stworzyli projekt samowystarczalnej wioski położonej z dala od cywilizacji. ReGen Village to osiedle, które ma produkować swoją własną energię i żywność, ograniczając przy tym emisję dwutlenku węgla. Pomysł opiera się na idei spółdzielczości, która staje się coraz bardziej popularna.

 

 

Szklane domy znamy z Przedwiośnia - książki Stefana Żeromskiego. W wizjach jej głównego bohatera Cezarego Baryki były one symbolem postępu, który miał sprawić, że ludzie będą żyli w czystości i wygodzie za niewielką cenę. I takie właśnie są te z projektu duńskiego studia Effekt. 

 

Na każdym osiedlu ReGen Village będzie znajdować się 25 domków ustawionych w okrąg, wyznaczając w ten sposób granice wioski. Na ich dachach mają być ustawione panele fotowoltaiczne, które będą ogrzewać wodę i wytwarzać prąd. Wszystkie mają być także chłodzone i ogrzewane pasywnie oraz zbudowane tak, by zapewnić odpowiednią wentylację.

 

W kolejnym wewnętrznym kręgu znajdą się domy, w których produkowana będzie żywność. Umożliwi to szklany płaszcz, czyli coś na kształt szklarni albo zimowego ogrodu, w którym warzywa i owoce można uprawiać przez cały rok. Pomiędzy budynkami mieszkalnymi a sekcją wytwarzania żywności, ulokowane będą natomiast place z punktami ładowania samochodów, parkingami oraz strefami magazynowania wody i odpadów.

 

 

- Odpowiednia technologia już istnieje. Teraz trzeba ją tylko przystosować do architektury codziennego życia. - mówi Sinus Lynge ze studia Effekt - W ReGen Village każda rodzina jest jednym z ogniw ekosystemu. To nie tylko tworzy więź między ludźmi, ale też umacnia w nich poczucie współodpowiedzialności za innych.

 

Budowa pierwszej samowystarczalnej wioski rozpocznie się latem w Almere w Holandii. Kolejne powstać mają w Szwecji, Niemczech, Danii, a także w kilku krajach afrykańskich i Chinach.

 

 

 

Źrodło: fpiec.pl